UŞAK 21°C
Mevzi Sağanak

VALİ NİN 8 MART KADINLAR GÜNÜ MESAJIpost_views_couxm Görüntüleme

kategorisinde, 07 Mart 2015 - 18:58 tarihinde yayınlandı
vvvv
Günümüzde toplum içerisinde önemli bir role sahip olan kadınlar, bugün sahip oldukları çeşitli hakları; ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel alandaki kazanımları elde etmek için önemli bir uğraş vermişlerdir. Bu mücadelenin başlangıcı olarak kabul edilen 8 Mart her yıl Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır.
Geçmişten günümüze Türk devletlerinin kuruluşunda ve yönetiminde aktif olarak rol oynayan kadınlarımız, Milli Mücadele’ye de büyük destek vererek devletimizin kuruluşunda önemli görevler üstlenmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla Türk kadınına toplum içinde ayrı bir önem verilmiş, kabul edilen Medeni Kanun ve ardından çıkarılan çeşitli kanunlarla birçok dünya devletinden önce seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.
Hızla büyüyen ve sürekli gelişen Türkiye Cumhuriyeti Devletimizi ve bizi pek çok ülkeden farklı kılan aile kavramına yüklediğimiz özel önemdir. Anne ve babanın bina ettiği aile kurumu toplumun çekirdeğini oluşturmakta, evlatlarımız aile ortamında ilk eğitimlerini almakta, sevgi ve şefkatle büyümektedirler. Büyük ve güçlü aile büyük ve güçlü Türkiye’nin teminatıdır. Bu sebeple özellikle kadınımıza ailenin korunmasında önemli görevler düşmektedir.
Batı toplumlarından farklı düşünen ve farklı bir dünya görüşüne sahip Türk Milleti İslam inancının öngördüğü prensipler gereği kadını baş tacı yapmış, cenneti anaların ayakları altına sermiştir. Kadın bizim kültürümüzde zaten çok kıymetlidir, ancak manevi değerlerini kaybetmiş, inancı zedelenmiş kişilerin sebep olduğu bazı üzücü vakalar maalesef hepimizi derinden yaralamaktadır. Kadın erkek ilişkilerinde, aile ortamında veya toplumsal hayatta şiddetin yerine sevginin, hoşgörünün ve karşılıklı anlayışın hakim olmasını, büyük ve güçlü bir medeniyete ilişkin kökleri bulunan insanımızın bu konudaki eksikliklerini gidereceğine inanıyorum.
Bununla birlikte üreten ve yöneten kadınlarımızın sayısı her geçen gün hızla artmaktadır. Akademisyenler, bilim kadınları, hukukçular, diplomatlar, siyasetçiler, doktorlar, öğretmenler gibi her alanda başarılı kadınlarımızın var olması, devletimizin de sosyal ve iktisadi alanda kalkınmasını sağlamaktadır.
Kadınıyla erkeğiyle ülkemizde ve dünyamızda huzurlu, mutlu ve barış içinde bir yaşam sürmek temennisiyle; gelecekte vatanımızı yönetecek nesilleri yetiştiren, bizleri eğiten ve şahsiyet kazandıran tüm fedakâr kadınlarımızın “8 Mart Dünya Kadınlar Gününü” kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

YORUM YAZBENZER HABERLER