UŞAK 19°C
Sağanak Yağışlı
Son Dakika Haberler

VALİ OKUR YABANCI EĞİTİMCİLERİ KABUL ETTİpost_views_couxv Görüntüleme

kategorisinde, 16 Şubat 2016 - 17:36 tarihinde yayınlandı

vali_okur_multeci_ve_gocmen_cocuklarinin_egitimi_dunyanin_gelecegi_icin_onemli_1455626472

Vali Ahmet Okur “Mülteci ve Göçmen Öğrenciler İçin Eğitimde Dengenin Sağlanması” projesi kapsamında İtalyan ve İspanyol eğitimcileri kabul etti.

Birinci körfez savaşının ardından devam eden şiddet ve savaşlara bağlı olarak her geçen gün göç dalgasının arttığına dikkat çeken Vali Ahmet Okur, “Siyasi hırslar ve jeopolitik gelişmelerin sonucunda meydana gelen şiddet ve savaşlar sonrası ortaya çıkan göç dalgasından en fazla masum insanlar zarar görmektedir. Mültecilerin ve göçmenlerin hayatlarını rahat bir şekilde devam ettirebilecekleri ortamların sağlanması sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın sorumluluğundadır. Mülteci ve göçmenlerin çocuklarının eğitimi ise ayrı bir önem taşımaktadır. Zira mevcut durumda eğitimine devam edemeyen çocuklar gelecekte dünya için ciddi problemler oluşturmaya adaydır. Bu dezavantajlı nesle verilecek eğitim sayesinde topluma kazandırılarak gelecekte ortaya çıkacak felaketlerin önüne geçileceği konusunda ümitliyim” dedi.

Sığınmacıların ve göçmenlerin acılarının her durumda devam ettiğini ifade eden Vali Okur, “Onların zihinlerinde yaşadıkları acılar hiçbir zaman silinmeyecek. Türkiye özellikle güney bölgelerinde 2,5 milyon Suriye, Afganistan ve Irak gibi gelen misafirleri ağırlamaktadır. Acı tecrübeler yaşadığımız Akdeniz ve Ege Denizinde, Avrupa ülkelerine geçmek isteyen binlerce masum insan hayatlarını denizlerde kaybediyor veya bir şekilde ızdıraplı yolculuğu çekmek zorunda kalıyorlar. İslam inancında ölüm tektir ve değişmez, ertelenemez. Fakat nasıl olduğu, hangi sebeplerden kaynaklandığı insanların düşünmesi gerek bir mesuliyettir. Bu mesuliyetin içersinde yer alan eğitim ise büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede hazırlanan bu projenin başarılı olmasını diliyorum. Proje kapsamında çalışacak eğitimcilere çalışmalarında kolaylıklar diliyorum” dedi.

Kabulün sonunda Vali Ahmet okur İtalyan ve İspanyol eğitimcilere Eşme kilimi hediye ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Uşak Üniversitesi ve Malkoçoğlu Ortaokulu’nun yerel destekçisi olan “Mülteci ve Göçmen Öğrenciler İçin Eğitimde Dengenin Sağlanması” projesi kapsamında İtalyan ve İspanyol eğitimciler tarafından Uşak’ta mülteci öğrencilerin eğitiminde başarının arttırılması konusunda çalışmalar yapılacak.

 

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER