UŞAK 14°C
Parçalı Bulutlu

VALİ OKUR’UN KADINLAR GÜNÜ MESAJIpost_views_couwk Görüntüleme

kategorisinde, 09 Mart 2016 - 8:22 tarihinde yayınlandı

A3

Kadın bizim kültürümüzde zaten çok kıymetlidir, ancak manevi değerlerini kaybetmiş, inancı zedelenmiş kişilerin sebep olduğu bazı üzücü vakalar ve kadına yöneltilen şiddet olayları hepimizi derinden yaralamaktadır.

Yeryüzünde çeşitli ülkelerde, toplum içerisinde önemli bir role sahip olan kadınlar, bugün sahip oldukları ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel alandaki hakları kazanmak için önemli bir uğraş vermişlerdir. Bu mücadelenin başlangıcı olarak kabul edilen 8 Mart her yıl Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır.

Türk devletlerinin kuruluşunda ve yönetiminde aktif olarak rol oynayan kadınlarımız da Milli Mücadele’ye büyük destek vererek devletimizin kuruluşunda önemli görevler üstlenmişlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sürekli gelişen ve hızla büyüyen bir ülkedir. Bizi pek çok ülkeden farklı kılan aile kavramına yüklediğimiz özel önemdir. Aile ortamında anne ve baba toplumun çekirdeğini oluşturmakta, evlatlarımız aile içinde ilk eğitimlerini almakta, sevgi ve şefkatle büyümektedirler. Büyük ve güçlü aile büyük ve güçlü Türkiye’nin teminatıdır. Bu sebeple özellikle kadınımıza ailenin korunmasında önemli görevler düşmektedir.

Batı toplumlarından farklı düşünen ve farklı anlayışlara sahip Türk milleti zaten İslam inancının prensipleri gereği kadını baş tacı yapmış, cenneti anaların ayakları altına sermiştir. Kadın bizim kültürümüzde zaten çok kıymetlidir, ancak manevi değerlerini kaybetmiş, inancı zedelenmiş kişilerin sebep olduğu bazı üzücü vakalar ve kadına yöneltilen şiddet olayları hepimizi derinden yaralamaktadır.

Kadın erkek ilişkilerinde, aile ortamında veya toplumsal hayatta sevginin, hoşgörünün ve karşılıklı anlayışın hakim olmasını, büyük ve güçlü bir medeniyete ilişkin kökleri bulunan insanımızın daha duyarlı olmasını umut etmekteyiz.

Bununla birlikte sağlıklı bir toplumsal yapının sürdürülmesi sürecinde kadınıyla erkeğiyle her vatandaşa önemli görevler düşmektedir. Aynı işi yapan aynı kişiler emeklerinin karşılığını aynı şekilde almalıdırlar. Ve ülkemizde de bu yönde dünyadaki uygulamalar ve gelişmelerle aynı yönde çalışmalar yürütülmektedir. Çözüm yolunda atılan iyileştirme ve kolaylaştırmaya yönelik adımlar, her zaman çatışma yönteminden daha iyi sonuçlar elde edilmesine fırsat vermiştir. Görüyoruz ki, üreten ve yöneten kadınlarımızın sayısı her geçen gün hızla artmaktadır. Akademisyenler, bilim kadınları, hukukçular, diplomatlar, siyasetçiler, doktorlar, öğretmenler gibi her alanda başarılı kadınlarımızın var olması, devletimizin de sosyal ve iktisadi alanda kalkınmasını sağlamaktadır.

Bu sebeple çağdışı bir zihniyetin ürünü olan; kadına uygulanan ayrımcılık, dışlama, şiddet ve hak ihlalleri onaylanacak yaklaşımlar değildir. Ülkemizde yaşanan bu türlü ihlallerin önüne geçmek amacıyla yasal düzenlemeler yapılmaya devam etmektedir. Bu bilinçle ülkemizde güçlü bir kamuoyu oluşturulmuştur. Devletimizin yanı sıra sivil toplum kuruluşları, basın yayın organları, kadın haklarının korunmasına büyük destek vermektedir.

Kadınıyla erkeğiyle ülkemizde ve dünyamızda huzurlu, mutlu ve barış içinde bir yaşam sürmek temennisiyle; gelecekte vatanımızı yönetecek nesilleri yetiştiren, bizleri eğiten ve şahsiyet kazandıran başta şehit annelerimiz olmak üzere tüm fedakâr kadınlarımızın “8 Mart Dünya Kadınlar Gününü” kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER