UŞAK 27°C
Az Bulutlu

VALİ SEDDAR YAVUZ UN 18 ŞEHİTLER GÜNÜ MESAJIpost_views_couzd Görüntüleme

kategorisinde, 18 Mart 2015 - 15:20 tarihinde yayınlandı

V

Bundan tam 100 yıl önce Türk  ve  Dünya  tarihinin  sayfalarına altın  harflerle yazılmış bir destanın; 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin yıl dönümünde  şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, zaferimizi bir kez daha kutluyorum.

Tarih boyunca, bağımsızlığı, vatanı-milleti-bayrağı ve mukaddes değerleri uğruna her zaman en değerli varlığı olan hayatını ortaya koymuş milletimiz, bu uğurda binlerce şehit ve gazi vermiştir. Çanakkale Zaferi, zamanın en donanımlı orduları, savaş gemileri ve silahlarıyla yaptıkları saldırıya karşı; bin türlü imkânsızlık içinde, bir dakika sonra şehit olacağını bilen, göğsü iman dolu, vatan-millet-bayrak aşığı kahramanların dünyanın en güçlü ordularına karşı yazdığı şanlı bir destandır. İşte bu destanın yazıldığı Çanakkale Savaşları tüm dünyanın şahit olduğu, bizim için zafer, aziz vatanımıza kastedenler için büyük bir hezimetin yaşandığı, adeta tarihin yeniden yazıldığı en önemli dönüm noktalarından birisidir.

Anafartalar kahramanı Gazi Mustafa Kemal’in, mermilerinin olmadığını söyleyen Mehmetçiklere “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” diyen komutanlarına ve zafere olan inançlarıyla; mukaddes değerleri uğruna şahadete koştular. 215 okkalık mermileri topun kundağına süren Seyyid Ali Onbaşı gibi kahramanlar, yenilmez zannedilen dünyanın en büyük donanmalarını Çanakkale’nin serin sularının derinliğine gömerek Türk Milletinin büyüklüğünü tüm dünyaya bir kez daha gösterdiler.

İşte o mahşeri günde bu büyük destanı yazanlar, bundan sonra yine Kurtuluş Savaşında tüm Anadolu’da, Kore’de, Kıbrıs’ta yine vatanın bölünmez birliğinin muhafazası uğruna terörle mücadelede; vatan millet bayrak uğruna yüce milletimizin kahraman evlatları olarak hayatlarını ortaya koydular.

Bu şanlı zaferin 100. yılında hepimizin özellikle yeni neslimizin alması gereken büyük dersler, çok önemli ibret vesikaları vardır. Tarihini bilmeyen, tarihine sahip çıkmayanlar böylesine büyük zaferleri kazanamazlar. Bizler başta kendimiz olmak üzere bizleri büyük bir millet yapan unsurları çok iyi bilmek durumundayız. Aziz ecdadımızın karadan gemileri yürüttüğünü, üç kıtada yüzlerce yıl barış ve huzurla hükmettiğini, yeri geldiğinde de Çanakkale’de Dumlupınar’da nice destanlar yazdığını bir an bile unutmamalı, büyük ve şanlı tarihimizden aldığımız güç ile yeniden büyük ve güçlü Türkiye için yolumuza devam etmeliyiz.

Dün olduğu gibi bugün de aziz vatanımız ve üzerimizde dalgalanan şanlı bayrağımız için şehit düşen vatan evlatlarının aileleri, yakınları ve gazilerimiz; kalpleri vatan aşkıyla çarpan Mehmetçiklerimizin milletimize birer emanetidirler. Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de “Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin, bilâkis onlar diridirler. Fakat siz farkında değilsiniz” buyruluyor. İnanıyoruz ki onlar aramızdalar yanı başımızdalar. İşte bu hassasiyetle onların bize bıraktığı vatan toprağına ve geride bıraktıkları emanetlere sahip çıkmak da hepimizin görevidir.

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 100. Yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şehit ailelerimize, kahraman gazilerimize sağlık ve esenlik diliyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER