UŞAK 21°C
Mevzi Sağanak

VALİ YAVUZ: ‘HEDEFLERİMİZE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ’post_views_covbu Görüntüleme

kategorisinde, 10 Aralık 2014 - 11:52 tarihinde yayınlandı

sed

Milli Eğitim İl Danışma Kurulu toplandı

Danışma Kurulu Toplantısında konuşan Uşak Valisi Yavuz: “Genel itibariyle ilimizde eğitim öğretimle ilgili fiziki yapının Türkiye ortalamasının üzerinde bir İl olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Derslik başına düşen öğrenci sayısı itibariyle de baktığınız zaman ortalamalarımız Türkiye ortalamalarının üzerinde bir rakam” dedi

UŞAK MİLLİ EĞİTİM İL DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Danışma Kurulu Toplantısında konuşan Uşak Valisi Yavuz: “Genel itibariyle ilimizde eğitim öğretimle ilgili fiziki yapının Türkiye ortalamasının üzerinde bir İl olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Derslik başına düşen öğrenci sayısı itibariyle de baktığınız zaman ortalamalarımız Türkiye ortalamalarının üzerinde bir rakam” dedi.

Uşak Milli Eğitim Müdürlüğü 2014-2015 eğitim öğretim yılı birinci Dönem Danışma Kurulu Toplantısı, Vali Seddar Yavuz başkanlığında Uşak Öğretmenevi Şeref Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda, 2013-2014 Eğitim ve Öğretim Yılının Genel Değerlendirilmesi (Akademik, öğrenci davranışları, projeler), Okullara güvenli erişim ve güvenli okul ortamının oluşmasına yönelik çalışmaların değerlendirilmesi, Eğitim öğretim faaliyetlerinde kaliteyi artırmaya yönelik yapılacak çalışmaların değerlendirilmesi, Okul öncesi okullaşma oranlarının artırılmasına yönelik yapılacak çalışmaların değerlendirilmesi, Hayat boyu öğrenmeye yönelik eğitim faaliyetlerinin artırmaya yönelik yapılacak çalışmaların değerlendirilmesi, Öğretmenlerin hizmet içi gelişimine yönelik yapılacak çalışmaların değerlendirilmesi” gibi konular görüşüldü.

“EĞİTİMDE ALT YAPIMIZ SAĞLAM”

Vali Yavuz yaptığı konuşmada, , Milli Eğitimin temel hedefleri doğrultusunda yapılan ve yapılacak olan çalışma konularının görüşüleceğini söyledi. Toplantıya katılan tarafların eğitim hakkındaki görüşlerinin “Danışma Kurulu” vasıtasıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na iletileceğini dile getiren Yavuz şunları söyledi:

“Oluşturulan kurulumuzda yeni okula başlayan çocuklarımızdan başlamak üzere okul müdürlerimizden, diğer kurum ve kuruluşlarından, belediyemiz ve üniversitemizden taraflar burada hazır bulunmakta. Varsa iletilmesi gereken hususları paylaşacağız. Ben genel itibariyle ilimizde eğitim öğretimle ilgili fiziki yapının Türkiye ortalamasının üzerinde bir il olduğumuzu ifade etmek istiyorum. İlimiz altyapı olarak bunu sağlamış, bu zamana kadar yapılan uzun dönemli çalışmalar neticesinde bugün Türkiye ortalamasında derslik başına düşen öğrenci sayısı itibariyle de baktığınız zaman İlimizde bir derslikte 18-20 öğrenci ders görürken, 16 öğrenciye bir öğretmen düşüyor. İlimizde her şeye rağmen yaşanan sıkıntılar varsa, bunların çözülmesiyle ilgili de yine hep beraber yapacağımız çalışmalarla bunları da aşacağımızı ben ümit ediyorum.”

Daha sonra Milli Eğitim Müdürlüğü görevlilerince 2014-2015 eğitim öğretim yılı eğitim verileri konusunda sunum yapıldı. Sunumun ardından da toplantıya katılan paydaşlar eğitim konularındaki görüşlerini ifade etti.

Toplantıya Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, Uşak İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Erol Korkmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Ecemiş, Vali Yardımcısı Nevzat Ergün, ilgili daire ve şube müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

TEOG SINAVLARINDA EN BAŞARILI İLÇE ULUBEY

Uşak İl Milli Eğitim Danışma Kurulu Toplantısında İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin ilginç istatistikler açıkladı.

Şahin’in verdiği bilgilere göre, Uşak’ta toplam 4 bin 857 öğrenci TEOG sınavlarına girdi. Sınavlarda en başarılı ilçe, yüzde 27.32 ile Ulubey oldu. Ulubey’i yüzde 21,04 ile Merkez ilçe, 18,75 ile Karahallı, yüzde 17,29 ile Banaz, yüzde 16,97 ile Eşme takip ediyor. TEOG sınavlarında en başarısız ilçe ise yüzde 10,31 ile Sivaslı ilçesi oldu.

YGS-LYS YERLEŞTİRMEDE MERKEZ İLÇE BAŞARISIZ ÇIKTI

Şahin, 2013-2014 YGS- LYS sonuçlarında Uşak ilinin Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu açıkladı. Ancak, ilçelere göre başarı oranında en başarılı ilçeler Eşme ve Sivaslı olurken, en başarısız ilçeler de Merkez ilçe ve Karahallı ilçeleri oldu.

YGS-LYS puanlarına göre Uşak İlçelerinin başarı yüzdesi şöyle açıklandı:

Eşme yüzde 64, Sivaslı yüzde 58, Ulubey yüzde 55, Merkez İlçe yüzde 51, Karahallı yüzde 45

YORUM YAZBENZER HABERLER