UŞAK 15°C
Az Bulutlu

VARİS DE GÜNCEL TEDAVİLER488 Görüntüleme

kategorisinde, 20 Şubat 2017 - 13:16 tarihinde yayınlandı

varis son

VARİS DE GÜNCEL TEDAVİLER
Varis kadınları da erkekleri de etkileyen bir sağlık sorunu.
Kadınları estetik görünüş açısından da rahatsız ediyor. Alınacak basit önlemler ve erken tanı tedaviyi kolaylaştırabiliyor.

Medical Park Uşak Hastanesi Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. A.Barış DURUKAN, uzun dönemde olası komplikasyonlardan kaçınmak için varislerde erken tedavinin önemine dikkat çekerek ;’’Kronik venöz yetmezlik toplumda değişik veriler bulunmakla birlikte, kabaca her 3 kişiden 1 veya 2 sini etkilemektedir. Hastalar her ne kadar sıklıkla kozmetik amaçlı, büyük ya da küçük görünür varisler sebebi ile başvursalar da, genellikle eşlik eden ağrı (bacakta ağırlık hissi, bacağı kütük gibi hissetme), şişlik, yanma/batma/karıncalanma ve gece krampları gibi şikâyetler de mevcuttur. Kronik venöz yetmezlik kozmetik, semptomatik yakınmalar haricinde orta-uzun vadede hayat kalitesini çok düşürmekte ve kalıcı cilt değişikliklerinden, mükerrer ve tedavisi zor bacakta yara açılması ile seyreden ciddi komplikasyonlara neden olmaktadır’’ dedi.
Kronik venöz yetmezlik cerrahi tedavisi son 60 yıldır yapılmakla beraber, 2000’li yılların başından itibaren çok sofistike yöntemler geliştirilmiştir.
Konvansiyonel cerrahi, ayak bileği ve kasıktan yapılan küçük kesiler ile ana yüzeyel toplardamar olan bacak yüzeysel toplardamarının bulunmasını ve özel bir tel yardımı ile çıkarılmasını sağlar. Günümüzde geçerliliğini yitirmiş olsa da halen seçilmiş vakalarda kullanılmaktadır.
Lazer/Radyofrekans yöntemleri, bacak yüzeyel toplardamarının ultrasonografi eşliğinde kanüle edilerek (damar içine girilerek) içine bir katater yerleştirilmesi ve bu katater ucundan lazer ya da radyofrekans enerjisi ile damarın içten üretilen ısı enerjisi ile yakılması sonucu damarın kapanmasını amaçlamaktadır. Ortaya çıkan ısı enerjisinin çevre dokulara hasar vermesini engellemek amaçlı, damarın etrafına soğuk ve ilaçlı sıvı enjeksiyonu yapılmakta, bu sebeple spinal (belden iğne) veya genel anestezi ihtiyacı olmaktadır. Bu durum ameliyat sonrası ağrıya ve oluşan ısı enerjisi sonucu çevre dokularda (örneğin sinir arazı) hasara sebep olmaktadır. Cerrahi sonrası ağrı konvansiyonel cerrahiden daha az olmaktadır. Cerrahi sonrası varis çorabı tedavisi gereklidir.
Variste Yeni Dönem
Siyanoakrilatablasyon (Doku Yapıştırıcısı) /enjeksiyon tedavisi, lazer/radyofrekansa benzer şekilde bacak yüzeyel toplar damarının ultrasonografi eşliğinde kanüle edilmesi, bir kateter yerleştirilmesi, ancak farkı olarak bu kateterdensiyanoakrilat enjekte edilmesi prensibine dayanmaktadır. Siyanoakrilat (doku yapıştırıcısı) vücuttaki damar balonlaşması, atar damar-toplardamar arası iştirak vs. gibi durumlarda kullanılan bir çeşit doku yapıştırıcısıdır. Damar içine verildiğinde hızlı bir reaksiyona girerek katılaşmakta ve damarı bu şekilde kapatmaktadır.
Bu yöntemle,
Çevre dokularda hasar oluşmamakta ve çevre dokuları korumak amaçlı enjeksiyon ihtiyacı olmamaktadır.
Anestezi gereksinimi yoktur, lokal anestezi ile yapılabilmektedir.
Ameliyat sonrası ağrı oluşmamaktadır
Varis çorabı ihtiyacı yoktur.
Sonuç olarak daha güncel ve konforlu olan bu yöntemle hastalar bir gün sonrasında bile işe başlayabilmekte ve şikâyetlerinden kurtulmaktadır.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER