UŞAK 26°C
Sisli
Son Dakika Haberler

YAŞAMA YOL VER MEDYA KAMPANYASIpost_views_covdb Görüntüleme

kategorisinde, 07 Mart 2016 - 19:00 tarihinde yayınlandı

alper-cem-unal

Sağlık Bakanlığı tarafından ulusal düzeyde başlatılan “Yaşama Yol Ver Medya Kampanyası” tanıtım çalışmaları Uşak’ta  devam ediyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Alper Cem ÜNAL;

“112’ye düşen gereksiz çağrı oranını azaltmak, trafikte seyreden ambulansın geçiş önceliğini kullanması için gerekli altyapının sağlanması amacıyla yürütülen  etkinliklerimiz İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile okullarda Minik 112 Uygulaması, Açık Alan Uygulama Programı ile vatandaşlarımızın yoğun olduğu bölgelerde standlar açıp bilgilendirme broşürlerinin ve tanıtım ürünlerinin dağıtılması, trafikte yoğun olarak bulunan servis, taksi ve dolmuş şoförlerinin bilgilendirilmesi için durak ziyaretleri, Yerel Radyo ve TV kanallarında spot filmlerin ve sloganların kullanılması gibi geniş kapsamlı olarak devam ediyor.

Minik 112 Uygulaması kapsamında  Acil Sağlık Hizmetlerinin önemi ve çalışma şekli konusunda 81 il ve ilçelerde ilk ve orta öğretim kurumlarında tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

Öğrencilerin Acil Sağlık Hizmeti konusunda temel bilgilerle donatılmasını amaçlayan “Minik 112” uygulaması ile ilköğretim çağındaki öğrencilerin 112 Acil ve Ambulans sistemleri konusunda duyarlılıklarını, bilgi seviyelerini arttırmak hedeflenmektedir.

Bu eğitimlerimizin 112 çağrı sisteminin daha doğru kullanılmasını, gelecekte sistemde gereksiz çağrı miktarının azalması, kaza, hastalık, yaralanma durumlarında 112‘ye nasıl ulaşacakları kavramının öğretilmesi, hangi durumlarda 112’nin aranması ya da aranmaması gerektiği ve 112 Acil Yardım Bilincinin oluşturulması amacıyla eğitimlerimiz devam edecektir.

112 Acil Çağrı Hattı, hayati tehlike oluşturduğu durumlarda aranması gereken önemli bir hattır. Ama ülkemizde 112’ye düşen çağrıların %95’ini asılsız ihbarlar oluşturmaktadır. Hayati tehlikesi olmayanlar tarafından gereksiz meşgul edilmesi nedeniyle gerçek acil sağlık hizmetlerine ihtiyacı olan kişi ve yakınları zamanında bu hatta ulaşamamakta ve vakaya ulaşım gecikmektedir.

112 çağrı hattının gereksiz yere meşgul edilmesi kanunen de yasaktır. Durumun tespit edilmesi halinde gereksiz meşgul edenlere cezai müeyyide uygulanmaktadır. Mevzuatta “250 Türk Lirası idari para cezası verilir. Tekerrür hâlinde bu ceza iki katı olarak uygulanır” hükmü yer almaktadır.

112 Acil Sağlık Hizmetleri hakkında öğrencilere Bakanlığımız tarafından hazırlanan Minik 112 Sunumu anlatılmakta, sunum sonunda tüm çocuklara bilgilendirici broşür ve promosyon (kalem, silgi, etiket) dağıtılmaktadır. Ayrıca öğrencilerimizden broşürleri evde anne, baba ve kardeşleri ile paylaşmaları istenilmektedir. Böylece öğrenciler vasıtası ile bilgi broşürlerinin ebeveyne ulaştırılması sağlanarak hem çocukların hem de ebeveynlerin konu ile ilgili duyarlılıklarının artırılması planlanmaktadır.

Okul bahçesinde park eden ambulans ekipman ile nasıl kullanıldığı çocuklara görevli personelimiz tarafından anlatılarak tanıtılmakta, çocukların ambulansın arka kapısından içeri alınıp sağ yan kapıdan çıkarılmaları suretiyle ambulansın içini daha yakından görmeleri sağlanmaktadır.

Minik 112 Projesi ile bu yaşta alınan mesajların çocuklara yaşam boyu davranış kazandıracağı kanaatindeyiz” dedi.

 

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER