UŞAK 27°C
Az Bulutlu

Yaz Aylarında Sağlıklı Klima Kullanımıpost_views_covbl Görüntüleme

kategorisinde, 31 Temmuz 2014 - 15:21 tarihinde yayınlandı

Yaz Aylarında Sağlıklı Klima Kullanımı

 

klima

 

Bilinçli klima kullanımı sağlık açısından oldukça önemlidir. Aracınızda, evinizde ve işyeri gibi ortamlarda klima kullanımında bazı hususlara dikkat etmek gereklidir, yoksa klima ile serinlemek isterken hasta olma riski bulunmaktadır. Bildiğimiz gibi sıcak yaz aylarında vücudumuz terleyerek doğal bir tepki ortaya koymaktadır. Vücudun ısı dengesi bu şekilde sağlanır. Fakat yeterli sıvı tüketimi gerçekleşmediği takdirde, aşırı sıvı ve mineral kaybı neticesinde bir takım sağlık sorunları oluşabilir. Bunlar baş ağrısı, halsizlik, ağız kuruluğu, baş dönmesi, dengesizlik ve mide bulantısı gibi belirtilerdir. İleri aşamalarda kan basıncı düşmesi, yüksek ateş, baygınlık ve bilinç kaybı bile görülebilir. Klima aşırı sıcaktan ve nemden korunmak için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir, fakat doğru klima kullanımına dikkat edilmesi lazımdır.

Sağlıklı klima kullanımı için öncelikle klima temizliğine ve bakımına önem verilmelidir, aksi takdirde bir takım üst solunum yolu hastalıklarına, gribal enfeksiyonlara ve yüz felci gibi rahatsızlıklara davetiye çıkarılmış olur. Klima ilk defa çalıştırılacağı zaman, ısı ayarı belirli zaman aralıklarında yavaş yavaş düşürülerek aktif hale getirilmelidir.

Yeterince bakım ve temizliği yapılmayan klima ve soğutma sistemlerine ait hava filtrelerinde küf mantarları, bakteri ve tozlar birikebilir, bunun neticesinde nefes darlığı, astım, alerjik nezle ve alerjik zatürree gibi sağlık sorunları gündeme gelebilmektedir. Bir takım virüslerin de bakımsız klimalardan dolayı hastalık yapması olasıdır.

Dr. Alper Cem ÜNal

 İl Sağlık Müdürü

YORUM YAZBENZER HABERLER