UŞAK 15°C
Az Bulutlu

YENİ ORMAN ALANLARI OLUŞTURULACAK404 Görüntüleme

kategorisinde, 14 Haziran 2016 - 12:03 tarihinde yayınlandı

qqqqqqqq

Orman İşletme Müdürlüğüne Mehmet Kaya atandı

Uşak Orman İşletme Müdürü Fikret Araç’ın Eskişehir’e tayin istemesi ile boşalan makam Erzurum Orman İşletme Müdürü Mehmet Kaya atandı.

Uşak Orman İşletme Müdürü iken kendi isteği ile Eskişehir’ e atanan Fikret Araç’ın  yerine Uşak Orman İşletme Müdürü olarak atanan Mehmet Kaya, yeni görevine başladı.

YENİ ORMAN ALANLARI OLUŞTURULACAK

Aslen Adanalı olup evli ve 2 çocuk babası Orman Mühendisi Mehmet Kaya (41) daha önce Bölge Orman Müdürlüğünden çalıştığı için, Uşak’a kendi isteği ile tayin olduğunu açıkladı.

Uşak’ta ormanlık alan miktarının oldukça fazla olduğunu kaydeden Kaya, “Göreve başladığım bir haftalık süreçte gözlemlerim ve arkadaşlarımdan aldığım bilgilere göre, Uşak’taki ormanlık alanların büyük bir kısmı düzensiz ve bakımsız bir durumda. Buraları düzenli hale getirip, Uşak halkının hizmetine sokmayı hedefliyoruz. Uşak’ta ilk gerçekleştirmek istediğim proje bozuk ormanları düzenli hale getirmek” dedi.

ORMANLAR EKONOMİK GELİR SAĞLAYACAK HALE GELECEK

İkinci hedefinin de Uşak’ta büyük bir ormanlık alan olmasına rağmen ağaçlandırılacak boş alanların çok olduğun da dikkatini çektiğini belirten Kaya, “Bu boş alanları da ağaçlandırırken köylümüzün ekonomik kazanç elde edeceği bir ağaçlandırma modeli düşünüyorum. Uşak yöresinde köylülerimiz daha çok hayvancılıkla uğraşıyor. Hayvancılık yaparken, orada dikilecek badem ceviz ağaçlarından ekonomik gelir sağlayabilir. Her köyün böyle gelir getirecek bir ormanı olabilir. Tabi bütün bunları vatandaşımıza köylümüze danışıp, onların öneri ve taleplerini göz önüne alarak gerçekleştireceğiz. Vatandaşımız olmazsa hiçbir şey olmaz” şeklinde yapmayı düşündüğü projeler hakkında bilgiler verdi.

‘YANGINLARA KARŞI VATANDAŞTAN DUYARLILIK BEKLİYORUZ’

Uşak’ta meydana gelmesi olası her türlü orman yangını için önlemlerin alındığını kaydeden yeni Müdür Kaya, “Şu anda 11 yangın gözetleme kulemiz var. Burada 11 yangın söndürme aracı ve her ekipte 5 kişi olmak üzere 55 kişi göreve hazır şekilde bekliyor. Havadan müdahale gerektiğinde, Denizli, İzmir ve Kütahya dan anında havalanacak uçak ve helikopter gibi hava araçlarımız da var.

Arkadaşlardan edindiğim bilgiye göre, Uşak’ta orman yangınlarının en büyük nedeni, sonbahar mevsiminde hasat yapıldıktan sonra anızların yakılmasından kaynaklanıyor. Bu konuda Uşak halkımızın hassas davranmasını ve dikkatli olmasını diliyoruz. Ormanlar, bizlerin ciğeri ve yaşam kaynağıdır. Anızları yakmamalarını ve orman yangınlarını ALO 177 hattından bizlere bildirmelerini talep eder, yangınsız ve belasız bir Ramazan ayı geçirmelerini temenni ederim” dedi.

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER