UŞAK 13°C
Çok Bulutlu

YEREL GAZETELERİN SORUNLARI BİTMİYORpost_views_couza Görüntüleme

kategorisinde, 26 Ocak 2015 - 21:37 tarihinde yayınlandı

akınci

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Erol Akıncılar,

Gazetelerin haber üretmek ve istihdam sağlamak için değil, para kazanmak için çıkarıldığını söyledi.  Yenigün Gazetesi’nin haberine göre Akıncılar, “Ajanslardan haberleri topluyorlar. Hiç muhabir çalıştırmadan gazete çıkarıyorlar” diyerek, bir anlamda Uşak’taki gazetelerin büyük bölümünü tarif etti. Gazetecilik mesleğinin eskisi gibi olmadığını belirten Erol Akıncılar, “Emekli gazetecilerin kartları ile gazeteler açılıyor. Gazeteye denetime gittiğinizde kağıt üzerinde gazeteciler çalıştırılıyor. Gazeteden başka her şeye benzeyen gazeteler var. Gazete patronlarının satışları artıracak çalışmalar yapmaları şart” ifadelerini kullandı.

EROL AKINCILAR’IN BU SÖZLERİ UŞAK’TA DURUMU DA GÖZLER ÖNÜNE SERDİ
“Eğri oturup doğru konuşmamız lazım. Sırf Basın İlan Kurumu’ndan daha fazla para almak için böyle maceralara atılmak doğru değil” sözlerinin altını çizen Erol Akıncılar, “Gazeteler artık ticarethane haline gelmiş. Emekli gazetecilerin kartları ile gazeteler açılıyor. Gazeteye denetime gittiğinizde kağıt üzerinde gazeteciler çalıştırılıyor. Bir dönem büyükşehirlerdeki gazeteler birleşme havasına girdiler. Gaziantep’te 16 gazete çıkıyor. Birleşme yerel gazetelerin kurtuluşu değil. Yerel gazetelerin sahipleri kusura bakmasınlar. Eskiden 150 bin liralık Basın İlan Kurumu’ndan ilan alınırken artık 60 bin liralık ilanlar alınıyor” ifadesini kullandı.
GAZETEDEN BAŞKA HER ŞEYE BENZEYEN GAZETELER VAR
Erol Akıncılar, “İzmir’deki gazete sayısı artışı ile bu ilanların fiyatları düşüyor. Ben İzmirli bir holding sahibi olsam neden satmayan bir yerel gazeteye ilan vereyim? Gazeteden başka her şeye benzeyen gazeteler var. Gazete patronlarının satışları artıracak çalışmalar yapmaları şart. Gazete satsın ki işadamı kendisi gelsin, reklam versin. Ben 2011’de Basın İlan Kurumu’ndaki görevimden ayrıldım. Şubemizin olmadığı yerlerde ilanlar, valilikteki bir komisyon tarafından dağıtılıyor. Vali ile ilgili en ufak bir eleştiride ilan alamayan gazeteleri de gördüm” diye konuştu.
kaynak:uşakport

YORUM YAZBENZER HABERLER