UŞAK 15°C
Çok Bulutlu
Son Dakika Haberler

ZAMANINDA TEŞHİS İE KANSERE KARŞI YANINIZDAYIZpost_views_covdm Görüntüleme

kategorisinde, 04 Şubat 2016 - 20:10 tarihinde yayınlandı

Mailing

ZAMANINDA TEŞHİS İE KANSERE KARŞI YANINIZDAYIZ

Bilinçli olmak, erken tanı ve tedavi kanserin iyileşmesini hızlandırmaktadır

Kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında “kanser konusunda toplumun farkındalığının sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi” gelmektedir.

4 Şubat  “Dünya Kanser Günü” dolayısıyla Medical Park Uşak Hastanesi  Genel Müdür Yardımcısı Dr.Gökalp Çağrı ÖZTÜRK;kanserle mücadelede erken teşhisin önemini vurgularken insanların herhangi bir belirti hissetmedikleri halde kontrollerini ve tetkiklerini yaptırmaları gerektiğini belirtti. “Kanser iyileştirilir bir hastalıktır ve iyileşmenin erken teşhis ile doğru orantılı olduğu unutulmamalıdır” dedi.

Uyarıcı belirtileri önemseyin

Kanserin belirtilerini bilmek hastalığın erken teşhisi açısından önemlidir, ancak bu belirtilerin birine veya daha fazlasına sahip olmak kişinin kanser olduğu anlamına da gelmez.
Örneğin, meme kanseri için memede kitle, rahim ağzı kanseri için cinsel ilişki sonrası kanama, kalın bağırsak kanseri için dışkıda kan, cilt kanseri için deride şekil veya renk değiştiren cilt lekeleri, gırtlak kanseri için iki haftayı geçen ses kısıklığı, mide, pankreas, yemek borusu kanserlerinde açıklanamayan kilo kaybı erken uyarıcı belirtilerdir. Toplumun bu bulgular için duyarlı olması durumunda, ilgili kanserlerin erken tanınması ve tam olarak şifa edilmesi mümkün olabilmektedir.

Başlıca kanser sebeplerini ise şöyle sıralayabiliriz;

  • Sigara ve alkol  kullanımı
  • Uzun süre güneş altında kalma
  • Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma
  • Bazı kimyasal maddeler (katran, benzen, boya maddeleri, asbest, bazı kozmetikler ve deterjanlar)
  • Bazı virüsler
  • Yüksek gerilim hatları
  • Radyasyona maruz kalma
  • Kötü beslenme alışkanlığı
  • Genetik faktörler

Dr.Gökalp Çağrı ÖZTÜRK; Risk altındaki kişiler, bu riski azaltmak için hastalık belirtileri ortaya çıkmadan yapılması gereken TARAMA (Screening ) testlerini yaptırmalıdırlar. Diyetlerini bol lifli – sebzeli, meyveli, az yağlı ve az kırmızı etli bir şekle dönüştürmelidirler. Alkol ve sigara alışkanlığı varsa iyice azaltmalı, hatta bırakmalıdırlar. Her gün 20 – 30 dakika hafif egzersiz yapmalıdırlar.’ diyerek hem sağlıklı yaşam için hem de kanserden kornmak için önerilerde bulundu.

Unutmayalım; Kanser mücadele gerektirir. Bilinçli olmak, erken tanı ve tedavi kanserin iyileşmesini hızlandırmaktadır.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER