UŞAK 10°C
Az Bulutlu

ZEKA 2016 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRISINI YAPTIpost_views_couzu Görüntüleme

kategorisinde, 31 Mart 2016 - 9:24 tarihinde yayınlandı

A1 A2 A3

Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) 2016 yılı proje teklif çağrıları açılış toplantısı Kütahya’da gerçekleştirildi.

ZEKA Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Uşak Valisi ve Zafer Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Okur, Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Zafer Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe kaymakamları ve belediye başkanları, kalkınma kurulu üyeleri, daire müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Uşak Valisi ve Zafer Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Okur, insan onur ve haysiyetine yaraşır yaşam koşullarının yeterli düzeyde sağlanması toplum refahının olmazsa olmaz şartı olduğunu kaydetti.

Ekonomik – sosyal bağlamda eşit ve yeterli önlemler alınmadığı takdirde kalkınma politikalarının hedefe ulaşmaktan uzak kalacağını belirten Vali Okur, “Kalkınmaya yönelik politikaların hayatın her alanını kapsayacak biçimde çeşitlendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu politikaların gerçekleştirilmesi yönünde faaliyet gösteren ajanslar özellikle Kalkınma Bakanlığı’nın koordinasyonu ile yerel karar ve yönetim mekanizmalarıyla etkin ve verimli çalışmalarını sürdürmektedirler “dedi.

Zafer Kalkınma Ajansının iki yeni mali destek programı ile ilgili bilgi veren Vali Okur konuşmasına şöyle devam etti, “Bölgemizdeki KOBİ’lere yönelik hazırlamış olduğumuz Yenilikçi KOBİ Mali Destek Programı ile imalat sektöründeki KOBİ’lerimizin AR-GE, yenilik, uluslararasılaşma ve markalaşma boyutlarında gelişmelerini ve bu vesileyle bölgemizin rekabet gücünün artmasına katkı sağlamalarını bekliyoruz. 2011 yılı verilerine göre, ülke genelinde katma değerdeki payı yüzde 27,5 olan sektörün TR33 Bölgesi’nde yüzde 35,9 paya sahip olması imalat sanayisinin bölgenin mevcut iktisadi yapısındaki önemini göstermektedir. Yenilikçi KOBİ Mali Destek Programı kapsamında KOBİ`lerin hazırladığı projelere ayrılan mali kaynak tutarı toplam 15 milyon TL olup proje başına 600 bin TL`ye varan miktarlarda destek sağlanacaktır. Bölgemizdeki kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlara yönelik hazırlamış olduğumuz Sürdürülebilir Çevre Altyapı Mali Destek Programı’yla ise Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak’ta sürdürülebilir bir çevre için modern ve yenilikçi altyapıların tesis edilmesi suretiyle bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlanacağını düşünüyorum. Sürdürülebilir Çevre Altyapı Mali Destek Programı kapsamında kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların hazırladığı projelere ayrılan mali kaynak tutarı toplam 10 milyon TL olup proje başına 750 bin TL`ye varan miktarlarda destek sağlanacaktır. İki mali destek programımız için 25 milyon TL’nin onaylanması ve tahsisi noktasında bize yardımcı olan Kalkınma Bakanlığımıza, yaklaşık 3-4 toplantı boyunca detaylıca tartışıp bu programların amaç, öncelik, desteklenecek sektörler vb. temel unsurlarının belirlenmesi için yoğun bir mesai sarf eden Yönetim Kurulu üyelerimize, faaliyetlerimiz hakkında bize belirli dönemler halinde geri bildirimde bulunan ve herhangi bir maddi getirisi olmasa da düzenli bir şekilde toplanıp Ajansımızın faaliyetlerine iştirak eden Kalkınma Kurulu üyelerimize teşekkürlerimi sunarım”

Toplantı Zafer Kalkınma Ajansı Program Yönetim Birimi Başkanı Erce Şengül’ün 2016 Yılı Mali Destek Programlar ile ilgili yaptığı sunumun ardından sona erdi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER