UŞAK 26°C
Açık

ADD BAŞKANI ARİF GÜVENİR: İÇ GÜVENLİK PAKETİ ALDATMACADIRpost_views_couzw Görüntüleme

kategorisinde, 20 Şubat 2015 - 22:11 tarihinde yayınlandı

addd

ADD Uşak Şube Başkanı Dr. Arif Güvenir, TBMM’ de görüşülen “İç Güvenlik Yasası”nın gerçekçi olmadığını, iç güvenlik paketinin bir aldatmaca olduğunu açıkladı. Güvenir, İç Güvenlik yasası görülürken TBMM’de çıkan olayları da sert bir dille eleştirdi.

İç Güvenlik Yasa Tasarısı’nın mecliste kavga gürültü içinde görüşülmeye başlandığını belirten Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Uşak Şube Başkanı Arif Güvenir, “Mecliste, Türkiye’nin  ve dünyanın şahit olduğu bir vahşet ve zorbalık la tam bir faşizan tavır sergilenmiş,halkın güvenliği için çıkarıldığı söylenen yasa görüşmelerinde, TBMM  kendi vekillerinin  can güvenliğini sağlayamamış ,sokakta bile rastlanamayacak mahalle kavgası yaşanmıştır. Kadın vekilleri yumruklayan ,bir muhalefet milletvekilinin kafasına çekiç fırlatıp yaralanmasına neden olan iktidar mensubu bir vekil,utanmadan televizyonlara çıkıp muhalefeti suçlaması anlaşılır gibi değildir. Mecliste çıkan bu gürültü faşizmin  ayak sesleridir” tanımlamasını yaptı.

  İç Güvenlik Paketi’nin amacı terörle mücadele değil, cumhuriyet yıkıcılarına karşı direnen halkı sindirmek olduğunu kaydeden Güvenir sözlerine şöyle devam etti:

 “13 yıllık AKP iktidarı döneminde cumhuriyetimizin temel nitelikleri birer birer hedef alınmış, ulusal birliğimiz, bütünlüğümüz tehlikeye girmiştir. İç Güvenlik Yasa Tasarısını meclise sunan iktidar partisi paketin amacının terör eylemleri nedeniyle vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması olduğunu söylüyor. buna kargalar bile güler.  Çünkü:

AKP iktidara geldiğinde Apo hapiste, PKK ise bitmiş idi. terörü büyütüp bu gün Doğu ve Güneydoğu bölgesini PKK’ya teslim eden, orada devleti fiilen yok eden bu iktidardır. PKK terör örgütü ile oslo’da masaya oturan, “demokrasi ve çözüm süreci” ve “açılım paketleri” adı altında teröre destek veren, Türkiye’nin bölünmesinin yolunu açan bu iktidardır. bu süreçte en önemli ortağı BDP ve HDP’dir;

Teröristlerin çiçeklerle karşılanmasına göz yuman ve çadırdan bozma mahkemeler kurarak onları serbest bırakan bu iktidardır. Terör örgütünün fiili egemenlik alanları kurmasına, Atatürk heykellerini yakıp yıkmasına karşın, askeri, polisi görev yapamaz kılan bu iktidardır. Suriye halkına karşı emperyalistlerin taşeronluğunu üstlenen, sonrasında “büyük Osmanlı” kurma hayaliyle Suriye’ye karşı yürütülen emperyalist savaşta dinci terör örgütlerinin yanında yer alıp kendi ülkesinin güvenliğini tehlikeye atan bu iktidardır.

o halde PKK ile anlaşarak ülkemizin belirli bölgelerinde egemenliği terör örgütüne devreden, anayasa değişikliği için onlarla birlikte hareket etmek isteyen, kısacası cumhuriyeti yok etme amacında pkk ile el ele veren AKP, İç Güvenlik paketini gerçekten teröre karşı mücadele için çıkarıyor olabilir mi? Hayır.

Aslında bu yasa ile iktidar;   bir yandan seçim öncesi kendisine pkk ile pazarlık alanı açmayı hedefliyor. ama asıl hedefi yurtseverler;

Bu yasa, yasaklara rağmen add öncülüğünde ulus meydanında toplanıp barikatları yıkan, kar kış, yağmur çamur demeden silivri önlerinde toplanan, tandoğan meydanında milyonlarca olup anıtkabir’e koşan, gezi direnişinde bağımsızlık ve özgürlük istemiyle ayağa kalkan milyonlarca yurtseveri sindirmek için çıkarılmak isteniyor.

Bu yasa;  ülkeyi ancak savaş koşullarında uygulanabilecek bir sıkıyönetim rejimine sokarak, bu rejimin hukuk tanımaz ortamında her türlü yetkiyi siyasette toplayarak 2023 hedefine varmak için çıkartılmak isteniyor.

Bu yasa; Türkiye’nin NATO’dan bağımsız, NATO komutasında olmayan tek silahlı gücü jandarmayı sivilleştirerek, dört bir yanı terör tehdidi altındaki ülkemizin terörle mücadelede en iyi yetişmiş, en deneyimli ve mobil birliklere sahip olan tek gücünü polis gibi siyasetin emrine sokmak ve teröre karşı etkisiz kılmak için çıkartılmak isteniyor.

Yurttaşlarımızı uyarıyoruz. Bu torba yasa tasarısı meclisten geçerse:

Demokrat Parti döneminde mecliste kurulan ve yargı yetkisini gasp eden Tahkikat Komisyonunaverilen yetkilerin benzerleri bu yasa ile yürütmeye (valiye,  emniyet müdürlerine ve kolluk amirlerine) verildiğinden herhangi bir hâkim ve savcı kararı olmadan gözaltına alınabileceksin, avukat dahi çağıramayacaksın.

Yine hâkim ve savcı kararı olmadan, sadece polisin seni “makul şüpheli” bulması ile üstün, eşyan, aracın aranabilecek, fişlenebilecek, bir bakanın isteğiyle dinlenebileceksin. Hatta, anayasal bir hak olan ve şiddet içermeyen toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılman halinde dahi polis, “durumu değerlendirerek” doğrudan seni yakalayabilir, yürüyüşünü engelleyebilir ve oradan uzaklaştırabilir. kısacası can ve mal güvenliğin “birilerinin” insafına kalmış olacak.

Sonuç olarak; bu yasa ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sına ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olarak,  her türlü kişi hak ve özgürlükleri kısıtlanmakta,  yeni suç ve cezalar oluşturulmakta, yargı yetkisi yok sayılmakta, güvenlik güçlerine orantısız ve yargı denetiminden uzak yetkiler, hatta adam öldürme yetkisi dahi verilmekte, anayasal ilkeler ortadan kaldırılmaktadır. amaç, iktidarın 2023 yılı hedefi önündeki engelleri kaldırmaktır.

Bu nedenle ülkemizde demokrasi ve hukuk devleti ilkelerini yeniden hakim kılmak için; cumhuriyete, vatana sahip çıkan tüm demokratik kitle örgütlerini, sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partileri, meslek odalarını ve halkımızı tüm ön yargılarımızı ve ayrıntıları arkada bırakıp bu paketin yasalaşmaması için birlikte mücadeleye çağırıyoruz. “

YORUM YAZBENZER HABERLER