UŞAK 26°C
Açık

AĞAÇ KATLİAMI DEĞİL DOĞAL GENÇLEŞTİRME YAPIYORUZpost_views_covav Görüntüleme

kategorisinde, 07 Ocak 2015 - 18:57 tarihinde yayınlandı

AĞAÇ

“AĞAÇ KATLİAMI DEĞİL, DOĞAL GENÇLEŞTİRME”

İlyaslı Köyünde yapılan ağaç kesimi işlemlerini, köylülerin, “Ağaç Katliamı” olarak nitelemesine Uşak Orman İşletme Müdürlüğünden gelen açıklamada yapılan işlemin, “Ağaç katliamı değil, doğal gençleştirme” olduğu açıklandı.

İlyaslı Köyünde, köylüler kendi bilgileri olmadan kesilen ağaçlara isyan etmiş, “Son üç ayda “Seyreltme çalışması” adı altında binlerce ağacın kesildiğini belirterek, “Bu işlem seyreltme değil, ağaç sıfırlamadır” diyerek tepki göstermişlerdi. Köylüler, Uşak Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ağaç kesim işleminin ihaleyle yabancılara verildiğini iddia ederek, kendilerine, kurumuş, kırılmış ve sık ağaçlıklı bölgelerde seyreltme çalışmaları yapıldığını söylediklerini belirtmişlerdi. İlyaslılar, yoğun ağaç kesimi yapılan Almalı Oluk ve Uzunoluk mevkiinde seyrek, genç ve sağlam ağaçların kesildiğini dile getirerek, burada bir ağaç katliamı yapıldığını ileri sürmüşlerdi.

‘Usulsüz çalışmamız yok’

Uşak Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, bu iddiaların basında yer alması üzerine bir açıklama yaparak, tıraşlama tekniği ile doğal gençleştirme yapılmakta olduğunu belirtti. Orman İşletme Müdürlüğünün açıklaması şu şekilde:

“2015 Yılı Doğal Gençleştirme programında olan ve İlyaslı Köyü hududunda kalan 3 adet bölmemiz vardır. Bunlar 778, 836 ve 837 nolu bölmelerdir. İlyaslı Köyünde 836, 837 no’lu bölmeler Almalı Oluk Mevkiindedir. 778 no’lu bölme ise Yeşilyurt Mahallesi yakınındadır. Bu sahalar kızılçam ormanı olup tıraşlama tekniği ile doğal gençleştirme yapılmaktadır. BU sahalar kızılçam ormanı olup tıraşlama tekniği ile doğal gençleştirme yapılmaktadır. Bu sahalarda usulsüz herhangi bir çalışma yoktur. Köylere ilan edilmiş olup muhtarlığın ilan dosyasında mevcuttur.

Haberdeki iddiaya göre; İlyaslı Köyünde seyretme adı altında binlerce ağacın kesilerek katliam yapıldığı söylenmektedir. Oysa doğal gençleştirme çalışması ile sahalar gençleştirilmektedir. Bu sebeple sahada tıraşlama kesim yapılmaktadır.

‘Köylülere duyuruldu’

İhaleye verildiğinden dem vurularak sahanın başkalarına kestirildiği iddiası yanlıştır. Çalışmalar plan ve program dâhilinde yürütülmektedir. Köylerde ilan edilir, bir hafta içerisinde köylerden çalışmak isteyenler muhtar vasıtasıyla şefliğine bildirilir. İş dağılımı isteklilere göre yapılır. İsteklisi olmaması halinde ise öncelikle civardan bu işi yapabilecek kişi ve kişiler araştırılır. Bulunmaması halinde yabancı işçi arayışına girilir. Bu  3 bölmede çalışabilecek kişi olup olmadığı köy muhtarına yazılı olarak sorulmuş, köyde sadece bir kişi başvurmuş, kendisine yapabileceği kadar iş verilmiştir. Yine aynı köylülerce geçmiş yıllarda kızılçam doğal gençleştirme çalışmaları yapılmış olup köylümüz bu tür işlerde çalıştırılmış olup, çalıştırmaya devam etmektedir.

Aynı haberde bir diğer iddia ise köylülere verilen işlerde kuru ağaçların seyreltme şeklinde kestirildiği iddiası şeklindedir. Köylülere verdiğimiz işler normal bakım kesimleridir. Bunlar daha az sayıda ekip ve ekipmanla yürütülebilen işlerdir. Doğal gençleştirme ise belirli zamanda yapılıp bitirilmesi gereken işlerden olduğu için genelde köylülerimiz tarafından yapılmamaktadır. Yapılan iş ve işlemler Orman Genel Müdürlüğümüzün mevzuatına uygun yürütülmektedir. Aksi bir durum söz konusu değildir.”

YORUM YAZBENZER HABERLER