UŞAK 27°C
Az Bulutlu

Ak Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi Gerçekleştipost_views_couyb Görüntüleme

kategorisinde, 28 Ağustos 2014 - 11:08 tarihinde yayınlandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Ağustos’ta yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından,AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi, Ankara Arena Spor Salonu’nda yapıldı.

images

 

17:30 Ahmet Davutoğlu 1382 oyla AK Parti Genel Başkanı seçildi.

13:55 Ahmet Davutoğlu, 1245 delegenin imzasıyla genel başkanlık için aday gösterildi.

11: 40 Recep Tayyip Erdoğan veda kongresinde konuştu.

11:10 Ankara Arena Spor Salonunda gerçekleşitiren AK Parti Birinci Olağanüstü Büyük Kongresi’nde AK Parti Tüzüğü gereğince divan başkanı ve üyelikleri için seçim yapıldı. AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi’nin divan başkanlığına AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Haluk İpek seçildi.

10:30 Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, kongrenin yapılacağı salona girdi. Erdoğan, partililerin yoğun alkışları arasında kalabalığı selamladı.

10:10 Erdoğan, salonun önündeki partililere hitap ediyor. 

Sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum. Bizim konuşmamız bir misyon değişmesi değildir, bir isim değişikliği değildir. Asla bir veda değildir. 

Bu da bir fatihadır, bir başlangıçtır, yeni bir açılıştır. Biriz, iriyiz, diriyiz, beraberiz, kardeşiz, hep birlikte Türkiye’yiz. 

780 bin kilometrekarelik vatan topraklarına ayrım gözetmeden hizmet götürdük, götürmeye devam edeceğiz. 

Modern bir Türkiye’yi gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz. Asla taviz vermek yok.

Ortak adayımız Ahmet Davutoğlu Bey oldu. Bugünkü kongrede tümünün onayı Genel Başkan olacak. 

Yeni kabine de hayırlısıyla cuma günü kurulmuş olacak. 

Sizlerden ayrılmıyorum. Bugüne kadar Başbakan Erdoğan sıfatıyla aranızdaydım, 10 Ağustos’ta sizlerin oylarıyla Cumhurbaşkanı sıfatıyla aranızda olacağım. 

Haklarınızı helal ediyor musunuz? Ben de haklarımı sizlere helal ediyorum. 

10:03 Recep Tayyip Erdoğan’ın konvoyu AK Parti kongresine katılmak üzere yola çıktı.

9:58 Ahmet Davutoğlu ve Sare Davutoğlu partililerin yoğun alkışları arasında salona girdi. 

9:43 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti Olağanüstü Kongresinin yapılacağı spor salonuna giriş yaptı.

9:35 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti’nin olağanüstü kongresinin yapılacağı salona gitmek için evinden çıktı. 

9:00 AK Partililer salonda yerlerini almaya başladı. 

Kongre dolayısıyla binlerce partili sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara Arena Spor Salonu önünde toplandı.

Ankara dışından otobüslerle gelen partililer, Atatürk Kültür Merkezi alanından tezahüratlar eşliğinde kongrenin düzenleneceği salona yürüdü. Spor salonu önünde ve çevresinde bekleyenlere kumanya ve su servisi yapıldı.

Emniyet kontrol noktalarında yapılan aramanın ardından katılımcılar salona alınmaya başlandı. Salona giremeyen partililer için dışarıda iki dev ekran kuruldu.

Salon içinde ve dışında AK Parti seçim şarkıları çalınırken, partililer şarkılara eşlik etti ve sunucunun anonslarıyla koordineli şekilde tezahüratlarda bulundu.

“Hep Birlikte Yeni Türkiye” temasını taşıyan kongrenin yapılacağı salonda, “Hayallerimiz var sevdamız var”, “Şimdi Türkiye zamanı”, “Biz birlikte Türkiyeyiz”, “Yeni hedefler yeni Türkiye”, “Durmak yok yola devam”, “Her şey Türkiye için, bu ışık sönmeyecek” pankartları yer alıyor.

Kongre salonunda delegeler, engelliler, gazeteciler ve köşe yazarları için ayrı platformlar bulunuyor.

davutoğlu

BİN 20 OTOBÜSLE 40 BİN KİŞİ GELDİ

13 yıldır, iktidarı elinde bulunduran AK Parti, 4 olağan kongre ve 9 kazanılan seçimin ardından 1. olağanüstü kongresini düzenledi. 

AK Parti olağanüstü kongresi bugüne kadar gerçekleştirilecek kongrelerden çok farklı bir kongre. Salonda AK Parti’yi zirveye taşıyan eski sloganlar ile yeni döneme ait sloganlar bir arada yer aldı. Yine yeni dönem için özel bestelenen şarkı ile geçmişte adete marş haline gelmiş AK Parti şarkıları birlikte çaldı.

AK Parti, kurulduğu 14 Ağustos 2001 tarihinden bu yana 3 genel seçim, 3 yerel seçim ve 1 milletvekili ara seçimine katıldı, 2 referandumda da taraf oldu.

Erdoğan Konuşmasına, “Hanımefendiler, beyefendiler, birinci olağanüstü kurultayımızda, böyle anlamlı buluşmada bir arada olmanın mutluluğu içerisinde sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum” diyerek başlayan Erdoğan, Ankara’nın en büyük salonunda yapılacak olağanüstü genel kurulda, çok daha detaylı bir şekilde hitap edeceğini söyledi.

“Şunu bilmenizi istiyorum, Bizim, bu konuşmamız bir misyon değişikliği değildir, sadece bir isim değişikliğidir. Ve asla bir veda değildir. Bilesiniz ki bu da bir Fatiha’dır, bir başlangıçtır, yeni bir açılıştır, yeni bir milattır” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şu anda 40 bine varan Türkiyemizin 81 vilayetinden buraya gelen kardeşlerim birşeyi ortaya koyuyorsunuz; Biriz, iriyiz, diriyiz, beraberiz, kardeşiz hep birlikte Türkiyeyiz. Misyonumuzdan hiçbir zaman feragat etmedik, taviz vermedik. Ama biz 77 milyonu sevdik, kucakladık, ayırt etmeksizin kucakladık. 780 bin kilometrekarelik vatan topraklarımıza, ayırt etmeksiniz hizmet götürdük. Aynı şekilde bu hizmeti götürmeye devam edeceğiz. Edirne’den Hakkari’ye, Sinop’tan Hatay’a 780 bin kilometrekare, hep birlikte inşallah ihya oldu, inşa oldu, inşa olmaya devam edecek. Modern bir Türkiye’yi gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz. Asla taviz vermek yok. Hep ne dedik meydanlarda? Tek millet dedik, tek bayrak dedik, tek vatan dedik, tek devlet dedik. Yine böyle yürüyeceğiz.”

“Sizlerden ayrılmıyorum, ama bugüne kadar genel başkan, başbakan sıfatıyla aranızdaydım. İnşallah bundan sonra 10 Ağustos’ta seçmiş olduğunuz ilk cumhurun başkanı olarak aranızda olacağız” diyen Erdoğan, vatandaşlardan haklarını helal etmelerini sitedi. Erdoğan, kendi hakkını da helal ettiğini söyledi.

 

 

YORUM YAZBENZER HABERLER