UŞAK 26°C
Açık

AKM DE 18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ VE DENİZ ZAFERİ 100. YIL ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİpost_views_covbd Görüntüleme

kategorisinde, 18 Mart 2015 - 15:37 tarihinde yayınlandı

ETK

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yıl Dönümü nedeniyle Atatürk Kültür Merkezi’nde etkinlik düzenlendi.

Törende konuşan Vali Seddar Yavuz, 18 Mart’ta Çanakkale’de kazanılan zaferin 100 yıl önce Türk ve dünya tarihinin sayfalarına altın harflerle yazılmış bir destan olduğunu söyledi.
Türk milletinin tarih boyunca, bağımsızlığı ve mukaddes değerleri için mücadele verdiğini ifade eden Vali Yavuz, “Şanlı zaferin 100. yılında hepimizin özellikle yeni neslimizin alması gereken büyük dersler, çok önemli ibret vesikaları vardır. Tarihini bilmeyen, tarihine sahip çıkmayanlar böylesine büyük zaferleri kazanamazlar. Bizler başta kendimiz olmak üzere bizleri büyük bir millet yapan unsurları çok iyi bilmek durumundayız. Aziz ecdadımızın karadan gemileri yürüttüğünü, üç kıtada yüzlerce yıl barış ve huzurla hükmettiğini, yeri geldiğinde de Çanakkale’de Dumlupınar’da nice destanlar yazdığını bir an bile unutmamalı, büyük ve şanlı tarihimizden aldığımız güç ile yeniden büyük ve güçlü Türkiye için yolumuza devam etmeliyiz.” dedi.

Vali Seddar Yavuz konuşmasına şöyle devam etti, “Dün olduğu gibi bugün de aziz vatanımız ve üzerimizde dalgalanan şanlı bayrağımız için şehit düşen vatan evlatlarının aileleri, yakınları ve gazilerimiz; kalpleri vatan aşkıyla çarpan Mehmetçiklerimizin milletimize birer emanetidirler. Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de ‘Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin, bilâkis onlar diridirler. Fakat siz farkında değilsiniz’ buyruluyor. İnanıyoruz ki onlar aramızdalar yanı başımızdalar. İşte bu hassasiyetle onların bize bıraktığı vatan toprağına ve geride bıraktıkları emanetlere sahip çıkmak da hepimizin görevidir. 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 100. Yıl Dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şehit ailelerimize, kahraman gazilerimize sağlık ve esenlik diliyorum”.

Program Kanuni Sultan Süleyman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Çanakkale Destanı Tiyatrosu’nun sahnelenmesi ve okunan şiirlerle son buldu. Programın ardından Vali Seddar Yavuz ve protokol üyeleri Uşak Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan resim sergisini gezdiler.

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER