UŞAK 21°C
Mevzi Sağanak

ATATÜRK’ E SAYGISIZLIK YAPILMIŞTIRpost_views_covcf Görüntüleme

kategorisinde, 12 Kasım 2014 - 14:00 tarihinde yayınlandı

DİLEK

CHP Uşak Mv. Av. Dilek Akagün Yılmaz Uşak Üniversitesinde 10 Kasım Atatürk’ü Anma Törenlerinin yapılmamasıyla ilgili basın açıklaması yapmıştır.

10 KASIMDA UŞAK ÜNİVERSİTESİ’NDE ATATÜRK’Ü ANMA TÖRENİ YAPILMAMASINI KINIYORUM.
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 76. Ölüm yıldönümü olan 10 Kasım 2014 tarihinde saat 9.05’te tüm Türkiye’de hayat durdu, herkes Ata’sına olan saygısını göstermek için saygı duruşunda bulundu.  Maalesef ki memleketimdeki üniversite olan Uşak Üniversitesi Ulu önderimizi hiçe sayarak, sabah 9.00’a sınav koymuş ve okulda resmi bir tören düzenlememiştir. 10 Kasım günü sabah Atatürk heykeli önüne tören olacağı düşüncesiyle gelen insanlar bir program düzenlenmediğini görünce kendileri saygı duruşunda bulunmuş ve İstiklal Marşı’nı okuyarak dağılmışlardır.
Sosyal medyada öğrencilerin kullandığı bir alanda, bir öğrencinin okul içinde tören yapılmamasına ve tören saatine sınav konmasına yönelik eleştirisinden sonra üniversiteye tepkiler dalga dalga yayılmıştır.

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, vefatının 76. yıldönümünde Üniversite’de anma etkinliği düzenlenmemesine ilişkin yapılan eleştirilere karşılık olarak, üniversitenin sınav haftasında olduğunu ve şehir merkezindeki anma etkinliklerine katıldıklarını belirtmiş, ancak üniversitede tören düzenlememesi için geçerli bir neden gösterememiştir.

Rektörün kendisi şehir merkezindeki programlara katılmış olsa da, 10 Kasım günü saat 9.05’te bir anma töreninin üniversite bünyesinde düzenlenmemesi kabul edilebilir bir şey değildir. İnternet sayfasında “Aklın ve bilimin ışığında saygın bir üniversite”yazan Uşak Üniversitesi’nin yönetimi unutmamalıdır ki, aklın ve bilimin üstünlüğünü bu ülkeye dolayısıyla Uşak’a da getiren Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bu yapılan Atatürk’ün mirasına saygısızlıktır.
Yaşanan bu olayı kınıyor, üniversite yönetiminin bir an önce özür dilemeye çağırıyorum.

YORUM YAZBENZER HABERLER