UŞAK 21°C
Mevzi Sağanak

ATM DOLANDIRICI ÇETESİ ÇÖKERTİLDİpost_views_covgb Görüntüleme

kategorisinde, 17 Kasım 2014 - 12:29 tarihinde yayınlandı

akm

Uşak’ta ATM üzerinden vatandaşların bilgilerini çeşitli yöntemlerle kopyalayıp dolandırıcılık yapan şebeke çökertildi.
Uşak İl Emniyet Müdürlüğü, Siber Suçlarla Mücadele Şube, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube, İstihbarat Şube ve Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan “Matik” operasyonunda, ATM üzerinden vatandaşların kredi ve bankamatik kart bilgilerini kopyalayarak dolandırıcılık yapan şebeke çökertildi. Uşak, Afyon, Kütahya, Manisa, Denizli, İzmir, Mersin ve Bursa illerinde şüpheli şahısların gerçekleştirdiği toplam 18 eylemi tespit eden polis harekete geçerek Uşak’ta operasyon düzenledi. Yapılan operasyonda 33 suç kaydı bulunan L.D. (39), 4 ayrı suçtan aranan ve toplamda 52 suç kaydı bulunan K.B. (28), 26 suç kaydı bulunan H.T. (39), 16 suçtan kaydı bulunan O.H.Y. (24), 5 adet suç kaydı bulunan H.Ö.D. (33), 7 adet suç kaydı bulunan Ö.Y. (40) isimli 6 kişi yakalandı.
Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda; 35 adet kart kopyalama yarayan papağan diye tabir edilen aparat, 6 adet ATM’lerde şifre elde etmeye yarayan kamera düzeneği, 47 adet kart kopyalamada kullanılan micro ses kaydedici, 23 adet bankamatik kartı, 66 adet promosyon manyetik kart, 2 adet kart okuyucu ve yazıcı, 12 adet plastik ATM aparatı, 7 adet notebook 44 adet cep telefonu, 500 gram esrar maddesi ele geçirildi.
Yaklaşık 6 ay süren takip sonucunda çökertilen şebekenin yurt dışı ayağının da olduğu, bununla ilgili çalışmaların sürdüğü söylendi. Olayla ilgili yakalanan 6 kişiden 2’si tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, 4 kişi de tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Konuyla ilgili açıklama yapan ve dolandırıcılığı mizansen olarak canlandıran emniyet müdürlüğü ekipleri şu bilgileri paylaştı. Dolandırıcılar ATM makinelerinin tuş bölümün üst tarafına belli olmayacak şekilde gizli kamera aparatı yerleştirerek kart sahibinin şifresini görüntüleyerek ele geçiriyor. Sonra kartların yerleştirildiği yere “papağan” diye tabir edilen yeşil renkli plastik aparatın içerinse micro ses kaydı yapan (kartların manyetik alanındaki bilgileri okuyan) cihaz yerleştirilmek suretiyle kart bilgilerini de ele geçiriyorlar. Kurbanların bilgilerini kopyalayan şebeke elemanları, bu bilgileri bir yazılım ile kaydettikleri ses dalgalarından manyetik çözümlemesini yaparak bilgileri farklı manyetik özelliği olan promosyon kartlarına yüklüyor. Son olarak vatandaşın kartıyla aynı özelliğe sahip olarak oluşturdukları kartlarla istedikleri bankamatikten para çekebiliyorlar.
Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşlardan ATM’lerden para çekerken kart taktıkları bölümü önce elle yoklamalarını ve ATM makinelerinde eğreti duran parça, aparat gördüklerinde yetkililere acilen haber vermelerini istedi.

YORUM YAZBENZER HABERLER