UŞAK 26°C
Açık

ERCAN UZUN: DİYANET İŞLERİ BAŞKANINI İSTİFAYA ÇAĞIRDIpost_views_couya Görüntüleme

kategorisinde, 12 Ocak 2016 - 19:29 tarihinde yayınlandı
ERCAN-201x300wwww
Eğitim İş Uşak Şubesi Başkanı Ercan Uzun açıklamasında şunları dile getirdi; “Son zamanlarda verdiği skandal fetvalarla gündemden düşmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı,  Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu’nun internet sitesinde “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşürür mü?” şeklindeki soruyu “Haramlık oluşturmaz” şeklinde yanıtlayarak bir skandala daha imza atmıştır.

Soruyu soranla ilgili suç duyurusunda bulunmak yerine, soru kadar hastalıklı bir yanıt veren,  gelen tepkiler üzerine de yanıtı internet sitesinden kaldıran Diyanet İşleri Başkanlığı, bununla da yetinmemiş haberi yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını duyurmuştur.

Çocuk istismarı ve çocuk gelin sayısının kaygı verici boyutlara ulaştığı bir dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı bu fetva ile pedofilinin ve ensest ilişkilerin daha da yaygınlaşacağının ve insanları suça teşvik ettiğinin farkında değil midir? 17-25 Aralık operasyonuyla siyasi aktörlerin bir kısmının yolsuzlukla nasıl içli dışlı olduğunu gözler önüne serilmesinin ardından, topluma insani değerlerin kavratılması, devlet malının korunup sahiplenmesi konusunda yol gösterici olması gereken Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu tür skandallarla gündeme gelmesini kınıyoruz.

Temel ilke ve hedefleri arasında; laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinmek, din konusunda mezhep, anlayış ve uygulama ayrımı yapmadan vatandaşlık esasına göre hizmet sunmak, hükümleri bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı,  siyasi iktidardan aldığı güç ile akıl ve ahlaktan yoksun bu tür fetvalarla toplum yaşamını, dini referanslar üzerinden yeniden dizayn etme çabası içine girmiştir.

Atatürk’ün bizzat kurduğu ve önem verdiği kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı, halifelik makamına dönüştürülmüş adeta Atatürk’e saldırının ve laikliğe karşı faaliyetlerin odağı haline getirilmiştir.

Eğitim-İş olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı söz konusu rezil fetva için halkımızdan özür dilemeye, Mehmet Görmez’i de istifa etmeye çağırıyoruz.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER