UŞAK 23°C
Az Bulutlu

Kentsel Dönüşüm TOKİ’nin Önceliği…post_views_covbf Görüntüleme

kategorisinde, 31 Temmuz 2014 - 11:52 tarihinde yayınlandı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) uyguladığı kapsamlı kentsel dönüşüm projeleriyle, fiziki olarak ömrünü tamamlamış yapıların yerine, şehirlerde tüm sosyal donatılarıyla birlikte alternatif, yeni, modern Kent merkezleri inşa ediyor.

kentsel dönüşüm

 

Kentsel dönüşümün TOKİ’nin en önemli öncelikleri arasında olduğuna dikkat çeken TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, idarenin; yerleşim alanları, kamu kurumları, sağlık merkezleri, Kent meydanları, alışveriş, yürüyüş ve eğlence alanları, restoranlar, parklar ve kapalı otoparklarıyla birlikte Uşak ilinde, tüm şehirlere örnek olabilecek kentsel dönüşüm projesi uygulayacağını açıkladı. Proje ile kentin imajına zarar veren Tabakhane bölgesi, Uşak’ın yeni Kent merkezi haline getirilecek. Böylelikle ana yolların kavşak noktası olması nedeniyle on binlerce aracın geçiş noktasında bulunan şehrin vitrini konumundaki bölge, modern ve görkemli bir yaşam alanına dönüşecek.
58, 59, 60 ve 61. Cumhuriyet Hükümetlerimiz döneminde başlatılan “Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği” çerçevesinde Türkiye genelinde başlatılan kentsel dönüşüm atılımının meyvelerini vermeye başladığına dikkat çeken TOKİ Başkanı Turan, vatandaşlarımızın daha huzurlu, mutlu ve geleceğe güvenle bakarak yeni umutlar yeşertmesi; kendini yaşadığı şehre ait, onun bir parçası gibi hissetmesiyle mümkün, dönüşüm gerçekleştirilen yerlere bakıldığında bu olumlu değişim çok açık şekilde görülebilmektedir.” dedi.
Özellikle deprem gibi afet riski olan şehirlerde, fiziki olarak kalitesiz ve ömrünü tamamlamış yapıların olduğuna dikkat çeken TOKİ Başkanı “Önümüzdeki süreçte kentsel dönüşüm kaynaklı konut üretiminde önemli artışlar olacaktır. Çünkü kentsel alanlarda yaklaşık 18 milyon konut bulunmaktadır. Bu konutların da yaklaşık 5.3 milyonunun dönüşüme ihtiyacı vardır. 3 milyon adedi de 2023 yılına kadar 50 yaş ve üzerinde olacaktır. Bunun da kentsel dönüşümü ülke çapında hızlandıracağını ve bundan da kaçış olmadığını, ülkemizin kendine özgü ihtiyaçları, imkanları ve tecrübeleri de seferber edilerek, 60 yıllık gecekondu sorunu ve kentsel yenilemenin çözülebileceğine inanıyorum” dedi.
DÖNÜŞÜMDE ORTAK AKIL
TOKİ Başkanı Turan, ülkemizdeki gecekondu ve kaçak yapılaşma alanlarının sadece bireyin ve grupların kaderinden, eksikliğinden ya da yanlış davranışlarından kaynaklanmadığı gibi, çözümünün de bireylere ve gruplara bırakılmayacak kadar önemli olduğuna dikkat çekerek, sorunların çok yönlü olmasının bireyin ve grupların bu sorunların üstesinden yalnız başlarına gelmelerini engellediğini söyledi. Turan, “Dönüşüm projeleri, vatandaşların, proje yöneticilerinin (Bakanlık, Belediye vb.) sivil toplum kuruluşlarının, meslek örgütlerinin, üniversitelerin ve kentlilerin baş başa verip geliştirip gerçekleştirebileceği bir süreçtir.” dedi.
Kentsel dönüşümün planlama, araştırma, tasarım ve uygulama gibi boyutlarıyla ileri düzeyde bir profesyonellik ve beceri gerektiğini anlatan TOKİ Başkanı Turan “Şehirlerde yaşam kalitesinin artırılması, kültürel ve doğal çevrenin korunması ile önümüzdeki süreçte marka şehirlerin çoğalmasını sağlayacaktır “ifadesini kullandı.

 

YORUM YAZBENZER HABERLER