UŞAK 23°C
Az Bulutlu

KİMLİĞİMİZ NETLEŞMEK ZORUNDApost_views_couzm Görüntüleme

kategorisinde, 07 Kasım 2014 - 18:28 tarihinde yayınlandı

gazeteciler-konfederasyonu-genel-baskani-nuri-20140723AW152049                                                            GENEL BAŞKAN KOLAYLI: “KİMLİĞİMİZ NETLEŞMEK ZORUNDADIR”

Uşak Gazeteciler Derneği’nin üyesi bulunduğu Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, “Gazeteciliğin kimliği ve faaliyet alanı kanunlarla güvence altına alınmadan, tetikçi ve şantajcı gazetecilikten kurtulamayız” yorumunu yaptı.

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti (DAGC) tarafından düzenlenen Basın İş Kanunu 2. Çalıştayı Erzurum’da yapılıyor. Çalıştay’da bir konuşma Yapan Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı “Gazeteciliğin kimliği ve faaliyet alanı kanunlarla güvence altına alınmadan, tetikçi ve şantajcı gazetecilikten kurtulamayız” dedi.

Erzurum Palandöken Kayak Merkezindeki Polat Renaıssance Otel’de düzenlenen ve iki gün süren Basın İş Kanunu 2. Çalıştayına Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, Vali Yardımcısı Ersin Boylu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ve Marmara Gazeteciler Federasyonu Başkanı Başkanı Nuri Kolaylı, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Basın Yayın Daire Başkanı Ali Güneş, Basın İlan Kurumu Yönetim kurulu Üyesi Mustafa Arslan, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir, Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Talat Akay, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Turgut Özdemir, Ege Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Aydın, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mevlüt Yeni, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Adem Alemdar, Marmara Gazeteciler Federasyonu Temsilcisi ve Konfederasyon Onur Kurulu Üyesi Sinan Tunç,   Bayburt Gazeteciler cemiyeti Başkanı Yaşar yıldız, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Temsilcisi Vahap Güner ve Yönetim kurulu Üyesi Ali Er, Iğdır Gazeteciler Cemiyeti Başkanı  Aydın Deniz, Ağrı Gazeticiler Cemiyeti Başkanı Aleattin Aslan,  Muş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Emrullah Özbey ile Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerin Gazeteciler cemiyetleri başkanları, yerel ve yaygın basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

“YASAL GÜVENCE İSTİYORUZ”

Çalıştayın açılış bölümünde konuşan Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, böylesine önemli bir çalıştaya Erzurum olarak ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, Doğu’da gazetecilik yapmanın diğer bölgelere oranla çok daha zor olduğuna dikkat çekti.

Çalıştay’da bir konuşma Yapan Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı ise “Gazeteciliğin kimliği ve faaliyet alanı kanunlarla güvence altına alınmadan, kimliğimiz netleştirilmeden  tetikçi ve şantajcı gazetecilikten kurtulamayız” diyerek şöyle dedi:

“Bilindiği gibi Türkiye’de,  kanunlar nezdinde en zayıf halkalardan biri olarak kalmış meslek grubu gazeteciliktir. 1938 yılında  mesleki kanun olarak çıkarılan iki meslekten biri “Türk Basın Birliği” adı altında gazeteciler olmasına rağmen, ne yazık ki 10 yıl içerisinde fonksiyonları ortadan kaldırılmış ve söz konusu kanun güdük bir hale getirilmiştir. Bu kanun yeni baştan ele alınmalı ve Tabipler Birliği ile Barolar Birliği statüsü karışımı bir yapı oluşturulup, kanunlarla güvence alıntına alınmalıdır. Bu yasal düzenlemeler hayata geçirilmediği sürece, Türk basını şantajcılıktan ve tetikçilikten kurtulamaz. Asla ve asla  kendi otokontrolünü sağlayamaz.”

 “SORUNLARI GAZETECİLERLE BİRLİKTE ÇÖZÜYORUZ”

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya da  açılış bölümünde yaptığı konuşmada, “Hepinizin bildiği gibi, gazetecilerin iş yaşantılarında karşılaştıkları ve uzun yıllardır süregelmekte olan ‘mevzuat kaynaklı’ sorunların çözülebilmesi Basın İş Kanunu 2. Çalıştayı için, Sayın Başbakan Yardımcımız Yalçın Akdoğan’ın himayelerinde bir dizi çalıştay düzenleme kararı alınmıştır. Bu çalıştayların ilki Ankara’da düzenlenmiş, ikincisi de bugün itibarıyla Erzurum’da düzenlenmektedir. Bir üçüncüsünün de İstanbul’da düzenlenmesi düşünülmekte olan bu çalıştayların sonucunda, Basın İş Kanunu’nun aksayan yönleri tespit edilerek, buna yönelik iyileştirme politikalarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Gazeteciler ile birlikte yürütülen bu çalıştaylar akabinde muhtemel bir yasa değişikliği sürecinin de yine basın mensupları ile istişare halinde yürütülmesi planlanmaktadır” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hepinizin bildiği gibi Genel Müdürlüğümüz, yürüttüğü her türlü iş ve işlemler ile faaliyet ve çalışmalarında, basın sektörünün temsilcileri ve alanında uzman akademisyenlerle ortak hareket etmeyi prensip haline getirmiştir. Bu ilke ve bilinçle yola çıktığımız her işin, sektörde daha büyük yankı ve ilgi uyandırdığını gözlemliyor olmanın haklı gururunu bütün arkadaşlarımızla beraber yaşamaktayız.

YORUM YAZBENZER HABERLER