UŞAK 21°C
Mevzi Sağanak

MOBİL DOLANDIRICILARI YAKALANDIpost_views_couzz Görüntüleme

kategorisinde, 19 Şubat 2015 - 21:06 tarihinde yayınlandı

dolandiricilik_yapan_zanlilar_yontem_degistirdi_h13186

Vatandaşı güvenlik güçlerinden olarak arayıp dolandıranlara karşı savaş açan Uşak İl Emniyet Müdürlüğü, son bir ayda 13 vatandaşın bu yöntemle dolandırılmalarına engel oldu. En son Banaz ilçesinde meydana gelen telefonla dolandırıcılık olayında, zanlı İstanbul’da yakalandı.

Tüm uyarılara rağmen vatandaşı telefonla arayarak kendisine güvenlik görevliis süsü vererek vatandaşı dolandıranlara karşı İl Emni,yet Müdürlüğü amansız bir mücadeleye girdi. Uşak İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada son bir ay içerisinde 13 vatandaşın dolandırılmasının önüne geçildiği açıklandı.

İki gün önce Banaz ilçesinde meydana gelen olayda N.T. adlı vatandaşı arayan bir kişi, kendisini emniyet görevlisi olarak tanıttı. Vereceği isme postaneden para yatırmasını daha sonra bu parayı geri iade edeceklerini söyledi.

Buna inanan Y.T. de Banaz ilçe Postanesinden  Y.A. adına 13 bin 485 TL para yatırdı. Olayı öğrenen Uşak İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmada paranın PTT İstanbul Zeytinburnu Şubesinden 1981 doğumlu Y.A. adlı şahıs tarafından çekildiği tespit edildi. Firari olan Y.A. nın yakalanması için çalışmaların devam ettiği bilgisine yer verildi.

Emniyet Müdürlüğünden vatandaşlara uyarı

–       Adli mercilerimiz ve kolluk kuvvetlerimiz (Polis-Asker- Savcı) hiçbir şekilde vatandaşlardan para ve kontör talep etmez.

–       Vatandaşlarımız dolandırıcıların sıklıkla kullanmış olduğu yöntemler olan, “Hesabınızda bloke var, vergi borcunuz var” gibi kelimelere itibar etmemeli hiç kimsye kimlik bilgileri, TC kimlik ve hesap numaraları ve banka kartı şifrelerini vermemelidir.

–       Dolandırıcılık maksadıyla kendilerine polis, asker ve Savcı süsü vererek yapılan aramalarda, polis telsizi sesi duysalar bile itibar etmemelidirler.

–       Vatandaşlarımızın bu tarzda yaklaşım içerisinde bulunan şahıslar hakkında en yakın kolluk kuvvetlerine giderek bilgi vermeleri veya Polis İmdat 155 ya da jandarma 156 ihbar hattını arayarak ihbarda bulunmaları mağdur olmamaları için önemle gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak:uşakport

YORUM YAZBENZER HABERLER