UŞAK 23°C
Az Bulutlu

MUHTEREM KURUÇAY DAN HOCALI KATLİAMI BASIN AÇIKLAMASIpost_views_covgo Görüntüleme

kategorisinde, 25 Şubat 2015 - 22:13 tarihinde yayınlandı

muhtrem-kurucay

Milliyetçi Hareket Partisi Merkez İlçe Başkanı Muhterem Kuruçay, Hocalı Katliamının 23. Yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yayınladı.

Merkez İlçe Başkanı Muhterem Kuruçay açıklamasında;

Bugün yine tarihimizde derin bir yara bırakan HOCALI katliamı hakkındaki görüşlerimizi paylaşmak üzere huzurlarınızdayız.

Öncelikle HOCALI katlamı hakkında bir kaç cümle ile açıklama yapmak arzusundayız. Zira Türk Milletinin bu katliam hakkında biraz sonra açıklayacağımız nedenlerle aydınlanması gerektiğini düşünüyoruz.  Tarihte kanlı katliam olarak geçen 26 Şubat 1992 tarihinde yaşanan olay TÜRK toprağı Dağlık Karabağ Bölgesinin HOCALI kasabasında yaşandığı için tarihe “HOCALI KATLİAMI” olarak geçmiştir.

Aralık 1991’de Hankendi çevresinde yerleşen ve Azerilerin yaşadığı Kerkicahan kasabasının alınmasından sonra, Hocalı kasabası tamamen Ermeni ablukasında kalmıştır. 30 Ekim’den itibaren karayoluyla ulaşım kapanmış ve tek ulaşım vasıtası olarak helikopter kalmıştı. 20 Kasım 1991’de Hocavend semalarında Mi-8 Helikopterlerinin Ermeni kuvvetler tarafından vurulmasından sonra, hava ulaşımı da kesilmişti. İşgalden önce 1991-1992 kış aylarında Hocalı sürekli olarak bombalanmıştır.Hocalıdan çıkmış mültecilerin İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne söylediklerine göre, bazı durumlarda bombardımanlar açıkca sivil hedeflere karşı yönlendirilmiştir.

936 km 2’ lik alana sahip, savaştan önce 2.605 aileden ibaret 11.356 kişinin yaşadığı Hocalı kasabası 26 şubat 1992 tarihinde yağmaya maruz kalmış ve kasaba tamamen Ermeniler tarafından yok edilmiştir. Tarih Boyunca savaşta asla sivilleri hedef almayan, her döneminde dünyaya insanlık dersi veren Türk Milleti burada hunharca katledilmiştir. Buradan Kardeş Ülkemiz Azerbaycan’a sesleniyoruz. Daima yanınızdayız. Türkün adalet ve kudreti bu coğrafyalarda hakim olmadıkça huzurdan da bahsetmek mümkün değildir

Uşak ilinde soykırım her dönem hatırlanmaktadır. Ancak bazı anmalar timsah gözyaşı mahiyetini de ileriye geçememektedir. Sebebi ise;

2012 Yılında İslam İşbirliği Teşkilatının 51 üyesinin Hocalı ile ilgili SOYKIRIM ifadesi kullanma kararı alması, Ayrıca bugüne kadar Kolombiya, Meksika, Çek Cuhuriyeti HOCALI’daki soykırımı tanımasına rağmen; bu konuda örnek teşkil edecek TÜRKİYE CUMHURİYETİ ise Dış işleri komisyonunda geçtiğimiz yıl sadece katiam ifadesi içeren bir bildiri yayınlamasıdır. Ardından Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Sinan OĞAN tarafından “ Hocalı Soykırımının Tanınması” nı esas alan kanun teklifi AKP gurubunun oyları ile reddedilmiştir.

Şimdi AKP ‘ye soruyoruz. AKP sayesinde bu kanun kabul edilmezken Türk Dünyası Tarafından HOCALI SOYKIRIMININ tanınmasını beklemek ne kadar doğrudur. Bu sebeple yapılan anma törenlerinin SOYKIRIM ifadesi mecliste kabul edilene kadar bir anlamı da olamayacağını TBMM de acil olarak SOYKIRIM ın kabul edilerek bu vahşet dünyaya haykırılmalıdır.

YORUM YAZBENZER HABERLER