UŞAK 26°C
Açık

SUSUZÖREN KÖYÜNDE 28 BAŞ DAMIZLIK DÜVE DAĞITILDIpost_views_covjs Görüntüleme

kategorisinde, 27 Mart 2015 - 17:05 tarihinde yayınlandı

GEBE

Uşak Merkez Süt Üreticileri Birliği’nin üyeleri ile sözleşme yapmak suretiyle yurt dışından damızlık simental ırkı gebe düze ithalatı projesi kapsamında Susuzören köyünde düzenlenen törenle 28 baş damızlık gebe düve üreticilere dağıtıldı.

Törende konuşan Vali Seddar Yavuz, Uşak’ta tarım üretiminde son on yılda 4 kat artış meydana geldiğini söyledi.

Vali Yavuz yaptığı konuşmada şunları söyledi. “Dünyadaki hızlı gelişim ve dönüşüm bütün yerleşik anlayışları yok etmiş ve yeni bir anlayışa doğru yönelmiştir. Artık ödenek tahsis etmekten çok proje ve fikri olanların ön plana çıktığı, kaynak bulabildiği bir dünyada yaşıyoruz. O nedenle yeni fikirler yeni projeler peşinde koşmalıyız. Daha önceleri ülkeler yarışırdı, şimdi şehirler yarışmaya başladı. Dolayısıyla dünyadaki bu değişikliğe paralel olarak ilimizi hem ülkemiz içerisindeki diğer illerle hem de benzer olabilecek dünya kentleri ile yarıştırmamız gerekiyor. Türkiye 41 ilde olan Tarım ve Kırsal Kalkınma Koordinatörlüğü ilimizde kuruldu. Kurumumuzca bugüne kadar girişimcimize 47 milyon TL hibe kredi dağıtıldı ve yaklaşık 150 milyon TL yatırım gerçekleştirildi. Ayrıca hükümetimiz 2014 yılında Uşak’ta çiftçimize 67 milyon TL hibe vermiştir” dedi.

Uşak’ta 156 milyon TL’lik baraj ve gölet inşaatının devam ettiğini ifade eden Vali Yavuz, “Baraj ve göletlerden sulama oranımız düşük. Bunun nedeni geleneksel tarım tekniklerinin kullanılmasıdır. Sulu tarıma geçmekte geçmekte bazı sıkıntılarımız var. Dolayısıyla kooperatiflerimizin, köy muhtarlıklarının ve sivil toplum kuruluşlarının bu konu üzerine eğilmesi ve ürün çeşidinin arttırılması konusunda hep birlikte çalışma yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından üreticilere sertifikaları Vali Seddar Yavuz ve diğer protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER