UŞAK 26°C
Açık

TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ KURULUYORpost_views_covaw Görüntüleme

kategorisinde, 24 Şubat 2015 - 21:00 tarihinde yayınlandı

63

Uşak Üniversitesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi iş birliği ile çalışmaları devam eden Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Bakanlar Kurulunun onayının ardından kurulacak.

Teknopark A.Ş adı altında Üniversitemiz ile Afyon Kocatepe Üniversitesi yarı yarıya hisseli şirketin kuruluşu tamamlandı.TEKNOPARK’ın bir şubesi Uşak Üniversitesi’nde, bir şubesi ise Afyonkocatepe Üniversitesi’nde olacak.

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik konuyla ilgili yaptığı açıklamada Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun desteği ve iki üniversite işbirliği ile Teknopark kurulacağını söyledi. Bakanlar Kurulunun onayının ardından Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin kurulacağını belirten Rektör Çelik “ Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun desteği ile Uşak Üniversitesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi için bir teknopark kurulması çalışmaları başladı. Kurulacak Teknopark için Uşak Üniversitesi’nde ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Kampüsünde yer belirlendi. Belirlenen yerin uygunluğu ve tahsisi için Maliye Bakanlığından onay alındı. Teknopark A.Ş adı altında Üniversitemiz ile Afyon Kocatepe Üniversitesi yarı yarıya hisseli şirketin kuruluşu tamamlandı. Fabrika ve iş yeri kurulması için araziler belirlendi. Şehir plancıları tarafından topografik haritaları hazırlanacak ve fizibilite raporu tamamlanacak. Bu işlemlerden sonra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına evraklar sunulup onay alınacak. Bu onayın ardından Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Bakanlar Kurulunun onayının ardından Teknoloji Geliştirme Bölgesi adıyla resmi olarak kuruluş tamamlanacak.”dedi.

Ülkemizde, 34 tane Teknoloji Geliştirme Bölgesi olduğunu aktaran Rektör Çelik şu an hali hazırda Uşak Üniversitesi’nde Teknoloji Geliştirme Merkezi olduğunu aktardığı açıklamasında şunları belirtti: “ Üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla; Üniversitemiz- KOSGEB ve Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) işbirliği ile kurulan Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER)  3 yıldır yerleşkemizde faaliyetine devam etmektedir. TEKMER’de 9 ARGE projesi yürütülmektedir. Şimdi ise TEKMER’in ardından, iki üniversite işbirliği ile TEKNOPARK kuruluyor. Uşak ve bölge için hayırlı olsun.”

YORUM YAZBENZER HABERLER