UŞAK 27°C
Az Bulutlu

TÜRBEDEN ÇALINAN OSMANLI SANCAĞI HALA BULUNAMADIpost_views_covfw Görüntüleme

kategorisinde, 06 Şubat 2015 - 23:40 tarihinde yayınlandı

aaaaaaaaa

Uşak’ın Sivaslı ilçesinde bulunan Hacım Köyü misafirhanesinde Anadolu Ereni Kolu Açık Hacım Sultan Vakfı’na 124 yıl önce verilen Osmanlı Sancağı kimliği belirsiz kişiler tarafından çalındı.

Anadolu Ereni Kolu Açık Hacım Sultan Türbesi’nin yanında bulunan misafirhanenin ikinci katında yer alan, vakfa ait Hint kumaşından yapılmış üzerine sarı simlerle Hacim Sultan ismi ile veriliş tarihi işlenmiş yazı bulunan Osmanlı Sancağı’nın çalınmasıyla ilgili jandarma ekipleri soruşturma başlattı. Yaşanan gelişmeler üzerine Uşak Alevi Kültür Derneği Başkanı Fikret Sağdemir’de türbeye gelerek açıklamalarda bulundu.

  Uşak Alevi Kültür Derneği Başkanı Fikret Sağdemir sancağın Alevi toplumu için manevi değerinin yüksek olduğunu belirtirken, Kolu Açık Hacım Sultan’ın Hacı Bektaş-ı Veli’nin öğrencilerinden olduğunu, 1305 yılında Horasan’dan Anadolu’nun Türkleşmesi için gelen erenlerden olduğunu söyledi. Fikret Sağdemir, “Sancak 124 yıl önce Hacım Sultan Vakfı’na verilmiş. Tarihi değerinin yanı sıra bizim için manevi değeri yüksek. Sancak türbenin yakınındaki misafirhanede duruyordu. Birileri misafirhanenin kapı kilidini kırmış ve sancağı çalmış. Hepimiz çok üzgünüz. Bir an önce sancağın bulunmasını istiyoruz ve yetkililerin bu konuda hassas olmasını istiyoruz” dedi.
  Kolu Açık Hacım Sultan’la ilgili 18 yıllık araştırmanın ardından “Hacım Sultan ve Menakıbnamesi” isimli kitabın yazarı Uşak Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Salih Gülerer ise hırsızlık olayının kendisinin de çok üzdüğünü belirterek olayın aydınlatılmasını istedi. 2012 yılında sancağı incelediğini ve görüntülerini aldığını ifade eden Gülerer; “Antika değeri taşımıyor ancak Alevi toplumu için manevi değeri var” ifadesini kullandı.
  Konuyla ilgili olarak güvenlik güçlerinin çalışmaları sürüyor.
kaynak:uşakcity

YORUM YAZBENZER HABERLER