UŞAK 23°C
Az Bulutlu

TÜRK POLİS TEŞKİLATININ 170. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİĞİpost_views_couyd Görüntüleme

kategorisinde, 07 Nisan 2015 - 20:22 tarihinde yayınlandı

POLLL

Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 170. Yıldönümü nedeniyle İl Emniyet Müdürlüğü tarafından bir etkinlik düzenlendi.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Albay Yusuf Yalçın, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Gümüş, protokol üyeleri, emniyet mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Polis Haftası kutlama programı tanıtımı etkinliğinde konuşan İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, “2014 ve 2015 yılları ilk 3 aylık dönemlerinin karşılaştırıldığımızda toplam asayiş olaylarında yüzde 8,6 azalma ve Kaçakçılık, Organize ve Mali suçlara baktığımızda yüzde 35,6 artma olduğu gözlenmekte olup bu artışlar KOM şubesinin doğru yolda olduğunu göstermektedir” dedi.

Türk Polis Teşkilatı’nın Osmanlı devletinden bugüne kadar taşınan önemli teşkilatlardan bir tanesi olduğunu belirten Vali Seddar Yavuz, “Polislerimiz yurdumuzun her köşesinde halkımızın huzurunu sağlamak üzere fedakarca çalışan gerektiğinde canını feda eden meslek mensuplarımızdır. Gerek aldığı eğitim, gerekse kurum ahlakı ve kültürü bunu getirmektedir. Bir devletin bekası ona duyulan güvenle ölçülür. Eğer vatandaşımız sokakta huzur içinde dolaşıyorsa, evinde insanlar huzur içinde uyuyabiliyorsa ve iyi ki devletimiz var diyorsa o devletin bekası mümkün olur. Bu ülkede suç işleyenler, yanlış yolda yürüyenler devletten korkmuyorsa; vatandaşlık görevini yerine getiren insanlar devletinden korkuyor ve çekiniyorsa, sorgulamamız gereken bazı eksikliklerimiz var demektir. Oysa Türkiye Cumhuriyeti Devletinden yanlış yapanların korkması, vatandaşlık görevini yerine getiren insanlar devletinden şefkat beklemesi kadar doğal bir şey yoktur. Uşak Valisi olarak polis teşkilatından beklentim yeminine sadık, devletine bağlı vatandaşa hukuk çerçevesinde yaklaşan kamu görevlileri olmalarıdır. Her türlü vatandaşlık görevini yerine getiren insanların devletin kapısına korkmadan gelmelerini temin ederken; kanun ve kural tanımayanlara korku salan, suç işleyenlerin de ‘devlet yakama yapışır ve bunun hesabını sorar’ diyebileceği bir düzeni Türkiye sathına yaymamız gerekir” dedi.

Uşak’ın huzurlu bir kent olduğunu ancak daha huzurlu bir kent peşinde koştuklarını belirten Vali Yavuz, “İhbar ve şikayetler polisimize yol gösteriyor, olayların önlenmesi ve daha kısa sürede çözülmesini sağlıyor. Halkımızın polisimize yardımı konusunda büyük memnuniyet duyuyor ve Uşak halkına polisimize desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Seddar Yavuz konuşmasının ardından yılın başarılı polislerine belgelerini takdim etti. Belge teslim töreninin ardından Uşak Vala Gedik Özel Eğitim Merkezi öğrencileri tarafından hazırlanan tiyatro gösterisi ilgiyle izlendi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER