UŞAK 27°C
Az Bulutlu

UŞAK BELEDİYESİNDEN BARIŞ MANÇO GECESİpost_views_covgn Görüntüleme

kategorisinde, 01 Şubat 2015 - 19:07 tarihinde yayınlandı

mançokurdale

Belediyeden Unutulmaz Barış Manço Gecesi

Uşak Belediyesi kültür ve sanat etkinlikleri çerçevesinde önemli bir etkinliğe daha imza attı. Ölümünün 16. Yılında Barış Manço, oğlu Batıkan Manço’nun katılımı ile anıldı.

Program Uşaklı karikatürist Yıldırım Yıldırımöz’ün sergisi ile başlarken daha sonra Barış Manço’nun unutulmayan eserleri de seslendirildi. Geceye Vali Seddar Yavuz, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Uşak Ünivertivesi Rektörü Prof. Dr Sait Çelik, Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Uludağ ve Barış Manço Severler katıldı.

Barış Manço asla unutulmaz

Gecenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Türkiye’nin ve dünyanın unutulmaz sanatçılarından birisinin bu şekilde hatırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. “Barış Manço yediden yetmişe herkesin hayatında özel bir yerdedir” diyen Başkan Cahan, “Ülkemizde sanat anlamında unutulmayacak  değerlerden birisi rahmetli Barış Manço’dur. Ölümünün üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen o hala bütün kalplerde yerini korumaktadır. Biz de ölüm yıldönümünde onun güzel eserlerini Uşaklı vatandaşlarımız ile birlikte yaşamak istedik. Kendisinin adına yakışan bir etkinlik yaptık. Ayrıca oğlu Batıkan Manço’yu da bu vesile ile ağırlamaktan onur duyduk” dedi.

Halk adamıydı

Barış Manço’nun eserleri ile halkın dilini de en iyi şekilde yansıttığını aktaran Cahan, bu nedenle hala herkes tarafından sevildiğini kaydetti. Cahan, “ Barış Manço’nun şarkılarını dinlediğimizde popüler kültürün gereklerinin yerine toplumsal mesajları da aldık çoğu zaman. Bu nedenle kendisi halk adamıdır. Biz kültürümüzü, özümüzü, adetlerimizi ve geleneklerimizi ve aşkı onunla sevdik. Kimi zaman hastalıklarda nane limon gerçeğini onunla gördük. Halil İbrahim Sofrası’nın bereketini, dünyanın faniliğini, büyüklerimize olan hürmeti, atalarımızın değerlerini  hatta hayvan sevgisini bile onun eserlerinde gördük” ifadesini kullandı.

Etkinlikler devam edecek

Uşak Belediyesi ‘nin buna benzer etkinliklerde devam edeceğini ve kültür ve sanatta marka şehir olacağını ifade eden Cahan, “Uşak Belediyesi ülkemize mal olan sanatçıların hatırlanması gibi birçok farklı kültür etkinliğine imza atmaya devam edecektir. Amacımız kentimizin kültür ve sanat konusunda marka olmasıdır. Bu nedenle ilgili birimlerimiz ciddiyet ile çalışmalarını sürdürmektedir.. bu geceye vesile olan ve katılan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Konserin ardından Belediye Başkanı Nurullah Cahan Batıkan Manço’ya Uşak kilimi ve “Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık” konulu plaket takdim etti.

YORUM YAZBENZER HABERLER