UŞAK 27°C
Az Bulutlu

UŞAK GAZETECİLER DERNEĞİ BAŞKANINDAN BASIN AÇIKLAMASIpost_views_covea Görüntüleme

kategorisinde, 31 Aralık 2014 - 17:28 tarihinde yayınlandı

BASIN

2015 Gazetecilerin tutuklanmadığı ve gözaltına alınmadığı bir yıl olsun

Uşak Gazeteciler Derneği Başkanı Salih Kılınç yaptığı basın açıklamasında, 2014 yılının basın özgürlüğü açısından zor bir yıl olduğuna dikkat çekerek, 2015 yılının basın mensupları açısından gözaltı ve tutuklamaların olmadığı bir yıl olarak tarihe geçmesini diledi. Kılınç açıklamasında, Uşak basınında yaşanan olumsuzluklara da dikkat çekti.

Basın açıklamasına 2014 yılının ülkemizdeki gazetecilik açısından olumlu geçmediğine değinerek başlayan Uşak Gazeteciler Derneği Başkanı Salih Kılınç, “Toplumun haber alma hakkı ve ifade özgürlüğü açısından baktığımızda ülkemizde üzücü bir tablo ile karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Uluslararası Sınır Tanımayan Gazetecilerin (RSF), Dünya basın özgürlüğü raporunda, 180 ülke içinde 154. sırayı Libya, Sudan, Gambiya gibi ülkelerle paylaşmak, gazeteci olarak bizleri çok üzmüştür. 2014 yılının son günlerinde gazetelere yapılan operasyonlar ve twitter da mesaj attığı içi gözaltına alınan ve sonra serbest bırakılan gazeteci Sedef Kabaş’ın durumu, tutuklu, tutuksuz yargılanan birçok gazetecinin olması, basın özgürlüğü açısından, biz gazetecilerin mesleklerini özgürce sergilemesine engel teşkil etmekte ve ülkemizdeki hak ve özgürlüklerin de sorgulanmasına neden olmakta ve ülkemizi basın özgürlüğü açısından alt sıralara itmektedir” şeklinde yakındı.

Uşak medyası seviyeyi düşürdü

Basının şeffaf, eşit, hoşgörülü ve temel haklarının güvence altına alınmış bir ortamda görev yapabileceğini altını çizen Kılınç, “Ülkemizde birbirinden değerli gazeteciler, görevlerini yaparken temel hak ve özgürlükleri yasal baskılarla ellerinden alınırken, ilimizde görev yapan basın emekçileri yasal yönden çok rahat görev yapabilmektedir. Uşak’ta görev yapan hiçbir meslektaşım, gazeteci olduğu veya yaptığı bir haber yüzünden yasal bir baskı görmemiştir. Ancak, son zamanlarda mesleki rekabeti, kin ve nefret kusmak olarak algılayan ve ellerinde bulundurdukları basın organlarını meslektaşlarını yok etmek veya başka ticari faaliyetlerine rant sağlamak amacıyla kullanan medya sahipleri olduğunu üzülerek görmekteyiz. Bu durum o kadar ileriye gitmiştir ki; birbirlerinin ailelerine bile seviyesiz sözler söylemekten kaçınmaz olmuşlardır. Biz, Uşak’ta toplumu bilgilendirmekten başka amacı olmayan medya mensupları olarak bu çirkinliğe, “Dur” diyor ve bu yola başvuran medya sahiplerini şiddetle kınıyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi.

Basın emekçileri hakkını almalı

Devletin, yerel medyayı desteklemek için yaptığı bir takım teşvikler olduğunu hatırlatan UGD Başkanı Salih Kılınç, “Örneğin, Uşak’ta yayınlanan ve resmi ilan alma hakkı olan birçok gazete bulunmaktadır. Yasalara göre, bu gazetelerde belli sayıda “Fikir işçisi” tabir edilen, sahada haber toplayan ve haber yazan muhabir istihdam etmek zorunludur. Ancak, haber toplamak için sahaya inen muhabir sayısına baktığımızda bir elin sayısını geçmediğini görüyoruz. Bu durum, mesleğimizde yeni gazetecilerin katılımını engellemekte, sahada görev yapan basın emekçilerinin de haklarının gasp edilmesine neden olmaktadır. Şöyle ki; kadroda fikir işçisi olarak görülenler, aslında başka işlerle uğraşmakta, yasal süreyi doldurduğunda sarı basın kartı bile almaktadır. Aynı zamanda basın yasalarının ardına dolanarak, devletin yerel basını desteklemek için sağladığı ekonomik avantajlar, haksız kazanç olarak günlük gazete sahiplerinin kasalarına girmektedir. Bu konuya yetkiler el atmalı, hem devletin dolandırılmasına hem de basın emekçilerinin haklarının gasp edilmesine engel olmalıdır” diyerek yetkilileri göreve çağırdı.

Yeni yıl için de görüşlerini belirten Kılınç, “2015 yılının tüm insanlık âlemine, Uşaklı hemşerilerime huzur, barış, sağlık ve esenlik getirmesini temenni eder, Gazetecilerin tutuklanmadığı gözaltına alınmadığı ve haber yapma haklarını sonuna kadar kullandıkları bir yıl olmasını dilerim” diyerek sözlerini noktaladı.

 

YORUM YAZBENZER HABERLER