UŞAK 23°C
Az Bulutlu

UŞAK GÜVEN TİMLERİNDEN TELEFON DOLANDICILARINA ENGELpost_views_couzp Görüntüleme

kategorisinde, 05 Nisan 2015 - 17:16 tarihinde yayınlandı

REEE

Uşak Emniyet Müdürlüğü’nün son dönemlerde tüm uyarılara rağmen önüne geçmekte zorlanılan telefon dolandırıcılığı olaylarına yönelik çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda yürütülen çalışmalar neticesinde Uşak’ta son günlerde meydana gelen üç ayrı dolandırıcılık olayının önüne geçmeyi başarabilen emniyet görevlileri vatandaşın toplamda 64 bin 400 TL parasını da dolandırıcılardan kurtarmayı başardı.

İl Emniyet Müdürlüğümüzce İlimizde meydana gelen dolandırıcılık olaylarının önüne geçebilmek için Güven Timleri oluşturulmuş ve görevlilerimizce Banka, PTT vb. kurumların görevlileri ile görüşülerek şüpheli para havalelerinde Emniyet Müdürlüğümüze ait telefonlardan görevlilerimize ivedi şekilde haber verilmesi konusunda gerekli uyarılar yapılmıştır.

Bu çalışmalar neticesinde;  İsmet paşa Caddesi üzerinde bulunan PTT Müdürlüğü yetkililerinin Güven Timlerimizi arayarak 3 ayrı şahsın şüpheli havale işlemi yaptığı bildirilmiş, Güven Timlerimizce olaylara müdahale edilerek yatırılan paralara bloke koydurulmuş ve vatandaşlarımızın dolandırılmaları engellenmiştir.

Her üç olayda da kendisini savcı olarak tanıtan şahısların “Hesap numaran kullanılarak başka hesaplara para yatırılmış, bu parayı kurtarmak için vereceğim hesap numarasına para yatır”, “Sen Nüfus Cüzdanını kaybetmişsin, kimlik bilgilerin kullanılarak başka şahısların hesaplarına para aktarılmış, bu parayı kurtarmak için para yatırman gerekiyor, bu parayı operasyon sonrası tekrar sana iade edilecektir”, “Kimlik bilgilerin kullanılarak hat çıkarılmış, bu hatlar terör örgütü tarafından kullanılmış, kimlik bilgilerin ile bankalarda çok sayıda havale işlemi yapılmış, bu şahısları yakalamak için operasyon yapılacak, şahısların yakalanması için vereceğim hesaba para yatırman gerekiyor” diyerek vatandaşları korkutarak para istediklerini ifade eden Emniyet yetkilileri bu kapsamda değerlendirilmeye alınan üç ayrı olayın meydana geldiğini,  ilk olayda 34 binTL, 2. olayda 8 bin 400 TL ve 3. olayda ise 27 bin TL olmak üzere toplamda 69 bin 400 TL’lik bir dolandırıcılık olayının engellediği belirtildi.

Vatandaşların, dolandırıcılık maksadıyla kendilerine Polis, Asker ve Savcı süsü vererek yapılan aramalarda polis telsizi sesi duysalar bile itibar etmemeleri gerektiğinin altını çizen Emniyet yetkilileri; vatandaşların bu tarzda bir yaklaşım içerisinde bulunan şahıslar hakkında en yakın kolluk kuvvetlerine giderek bilgi vermeleri veya 155 Polis İmdat hattını arayarak ihbarda bulunmaları konusunda da uyardılar.

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER