UŞAK 26°C
Açık

Uşak Kamu Hastanelerinde Hedef Dijital Hastanelerpost_views_covhl Görüntüleme

kategorisinde, 03 Eylül 2014 - 13:59 tarihinde yayınlandı

Uşak Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Yalçın ATLI; Uşak Dijital hastanelerle ilgili HIMSS (Sağlık Bilgi Ve Yönetim Sistemleri Topluluğu) hakkında bilgiler verdi

dijital-hastane

 

Yalçın Atlı açıklamalarında şunlara değindi; HIMSS (Sağlık Bilgi Ve Yönetim Sistemleri Topluluğu): Bilgi teknolojilerinin, sağlık hizmetlerinin sunumunda ve geliştirilmesinde optimal ölçüde etkin kolay ve verimli kullanımını sağlamayı hedefler. HIMSS hedefini dijital hastane olarak tanımlayabiliriz. Dijital hastane; idari, mali ve tıbbi süreçlerde asgari düzeyde bilişim teknolojilerinin kullanıldığı, bir hastaneden her türlü iletişim aracı ve tıbbi cihazın birbiriyle ve diğer bilgi sistemleriyle entegre olduğu, sağlık çalışanları ve hastaların tele tıp ve mobil tıp uygulamalarıyla hastane içinden veya dışından veri alışverişinde bulunabildiği hastaneye kadar geniş bir yelpazede tanımlanabilir. HIMSS Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında çağı yakalama olanağı vermekte hem de uluslararası bir saygınlık ve açılım kazandırmaktadır. HIMSS en üst derecelendirilmesi 7 dir. Seviye 6 ile derecelendirilmiş ve bu dereceyi bugüne kadar almış Ülkemizde bir tane hastane bulunmaktadır. Ayrıca 143 hastane değerlendirilmiş şu anda 6. Seviyeye gelen 4 hastane, 5.seviyede 9 hastane, 4. seviyede 28 hastane olduğu; hastanelerin % 51.7 sinin 2. Seviyede, % 9 unun 1. Seviyesinde olduğu belirlenmiştir. Bu değerlendirmeler ETKUM (Elektronik Tıbbi Kayıt Uyum Modeli) skorlama modeli ile 1 den 7 ye kadar değerlendirilmektedir.
Yukarıda belirtilen dijital hastane ile ilgili açıklamalara istinaden Uşak Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine bağlı Banaz Devlet Hastanesi’nde ,2015 başlarında yeni hizmet binasında hizmet vermeye başlayacağı zaman dijital hastane uygulamasına uygun planlama yapılmaktadır. Bu çerçevede yeni Banaz Devlet Hastanesinin dijital hastane skorlamasında 6. Seviye
olması hedeflenmektedir. Bu plan doğrultusunda tüm Tıbbi Cihazlar dijital sisteme uygun olarak alınmaya başlanmıştır. Görüntüleme cihazları dijital olarak planlanmaktadır. labotaruvar sistemleri, acil servis, yataklı servisler vb. tüm hizmet birimleri ve tüm sistem alt yapıları bu hedefe uygun olarak planlanmıştır. 2015 yılı ilk aylarında HBYS sistemi de bu plana uygun olarak entegre edilecektir. Böylece dijital hastane konusunda ilimizde Banaz Devlet Hastanesi yeni binasında 6. Seviyeye ulaşmış dijital hastane olmayı planlanmaktadır.
Banaz Devlet Hastanesi dijital hastane uygulaması bitirildiğinde Genel Sekreterliğe bağlı Uşak Devlet Hastanesinde de bu uygulamaya geçilecektir. Zaten şu haliyle merkez hastanemiz dijital hastane skorlamasın da 5. Seviyeye hemem hemen uygundur. Ufak tefek değişimlerle 6. Seviyeye çıkarılabilecektir. Diğer ilçe hastanelerimizde de bu uygulamaya zaman içerisinde geçilecektir. Uşak Devlet Hastanesi için bu konuda alt yapısı, tıbbi cihaz uygunluğu, görüntüleme ve laboratuvar sistemleri, acil ve yataklı servisleri ve diğer tüm gerekli kriterler için fizibilite ve maliyet çalışması yürütülmektedir.
Dijital kağıtsız tamamen bilgi teknolojileri kullanarak çalışmalarını yürütmek istediğimiz hastanelerimiz bu uygulamalar sayesinde hasta açısından tüm rahatlık ve kolaylık sağlanmış olacaktır. Hastaneye girişinizden hastaneden ayrılışınız ve daha sonrasına kadar tüm iş ve işlemleriniz, tahlil, röntgen, sonuçlarınız, kullandığınız ilaçlar vs. her aşamasından teknoloji kullanılarak bilgilendirileceksiniz. İlçeden gelmişseniz merkez hastanemizde sonuçlarınız anında görülecek, hastanede yatarken diyelim bazı dijital uyumlu cihazlarla kontrol ediliyorsunuz doktor yanınızda olmadan da sizi takip edebilecek sizin farkınızda olabilecek.

Tabi ki bu konuda personellerimize ve hekimlerimize önemli görevler düşmekte biz hep birlikte yeni ve modern çağın gerektirdiklerini yerine getirmek ve çağın gerisinde değil ilerisinde olmak için Sağlık Bakanlığımızın Politikalarına uygun gayret etmeye devam edeceğiz. Böylece hizmet verdiğimiz değerli halkımız hastane hizmetlerinde en iyi ve en kaliteli hizmeti almaya devam edebileceklerdir. Dedi.

YORUM YAZBENZER HABERLER