UŞAK 27°C
Az Bulutlu

UŞAK TA GÖNÜL ELÇİLERİNDEN 2 BİN FİDANpost_views_covbb Görüntüleme

kategorisinde, 26 Mart 2015 - 18:41 tarihinde yayınlandı

GÖNÜL

Türkiye’de orman alanlarının korunması ve ağaçlandırmanın teşviki amacıyla Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin önderliğinde başlatılan ‘Gönül Elçileri’ projesi kapsamında, ilimizde de iki hektarlık alana 2000 çam fidanı dikildi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan önderliğinde yürütülen ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen ‘Gönül Elçileri’ projesi kapsamında, 81 ilde eş zamanlı ağaç dikim töreni düzenlendi. Uşak merkez ilçeye bağlı Kaşbelen Köyü ormanlık alanında düzenlenen törene; Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz ile birlikte İl Garnizon Komutanı Albay Yusuf Yalçın, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, diğer protokol mensupları, daire müdürleri, çok sayıda kişi ve öğrenciler katıldı.

Ülkede son 10 yılda ağaçlandırma seferberliği başlatıldığını anlatan Vali Yavuz, şöyle dedi: “Orman alanlarının korunması ve ağaçlandırmanın teşviki gibi hayati bir konuya dikkat çekmek üzere Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi böyle bir projeyi başlatmıştır. Proje kapsamında ülkemiz genelinde yüz binlerce fidan toprakla buluşacak, yeşerecek. Uşak ilimiz de Ege Bölgesi’nde en çok ağaçlandırma sahasına sahip ildir. Öyle ki ağaçlandırma sahası bulmakta zorlanmaya başladık. Yeşilin önemini burada kelimelerle tarif etmek mümkün değil. Yeşil renk, cennetin rengini ifade eder ve insanın ruhunu dinlendirir. Bu nedenle ülkemiz korunsun ve daha yaşanabilir olsun istiyorsak; ağaçlandırma konusuna daha fazla önem vermeliyiz. İlimizde bu projeyle birlikte önümüzdeki günlerde başka alanlara da fidan dikeceğiz. Ağaç dikmeyi bir seferberlik olarak değerlendiriyoruz. Bununla birlikte fidanları dikmek kadar orman varlığımızı korumak, yangın başta olmak üzere bu güzel alanlarımızı her türlü tehlikeden uzak tutmak zorundayız. Ayrıca Uşak’ta yeni orman alanlarının oluşturulması ve bakımı için bu yıl bin kişiye altı aylık istihdam sağlayacağımızı ifade etmek isterim.”

Orman ve ağaç sevgisiyle ilgili şiirlerin okunduğu törenin ardından Vali Seddar Yavuz eşi Selda Yavuz ile birlikte dikim alanında üç fidan dikip, diktikleri fidanlara can suyu verdiler. Proje kapsamında iki hektarlık alana 2000 çam fidanı dikilecek.

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER