UŞAK 26°C
Açık

UŞAK TEKSTİL VE SANAYİ GERİ DÖNÜŞÜMÜNDE YÜZÜNÜN GÜLMESİNİ İSTİYORpost_views_covcv Görüntüleme

kategorisinde, 08 Aralık 2014 - 17:50 tarihinde yayınlandı

5714529

 

UŞAK TEKSTİL VE GERİ DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜNE DESTEK ARAYIŞLARI DEVAM EDİYOR

 

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası(UTSO) tekstil ve geri dönüşüm sektörlerine destek çalışmaları kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen yetkililere geri dönüşüm sektörü hakkında bilgi verdi.

 

 

Bakanlık yetkililerine geri dönüşüm tesisleri dolaştırılarak yerinde bilgi verilmesinin ardından sektör temsilcilerinin de katılımıyla toplantı düzenlendi. UTSO salonunda düzenlenen toplantıya, UTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa KUVVET, UTSO Meclis Başkanı İsmail KARAMAN, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Atık Yönetimi Daire Başkanı Ahmet VARIR, Ambalaj Atıklarının Yönetimi Şube Müdür V. Aylin ÇİÇEK, Endüstriyel Atıkların Yönetimi Şube Müdür V. Sabriye AYHAN, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü İklim Değişikliği Şubesi Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Tuğba DİNÇBAŞ, Uşak Sanayi İl Müdürlüğü ve Çevre İl Müdürlüğü temsilcileri ve sektör temsilcileri katıldı.

 

 

Toplantıda sektör hakkında bilgi veren UTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa KUVVET, sektörün önemi ve büyüklüğüne dikkat çekti. Geri dönüşümün hem ekonomik hem de çevresel katkılarını vurgulayan KUVVET, sektörün desteklenmesi gerektiğini söyledi. Tekstil geri dönüşüm sektörünün talebinin, tekstil atıklarının hurda kapsamına alınması ve tekstil atıkları tedarik zincirinin oluşturularak kayıt altına alınmasının sağlanması için çalışmalar yapılması olduğunu belirten KUVVET, hazırladıkları raporda sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini sunduklarını söyledi.

 

Sektörün taleplerinin bir kısmının aslında mevzuat ile çözüldüğünü dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetimi Daire Başkanı Ahmet VARIR “Sektörün sorunlarının bir kısmı mevzuat ile çözülmüş olmasına rağmen uygulamada aksaklıklar söz konusu. Uygulamada karşılaşılan bu sorunlar ise bu tarz toplantı ve firma ziyaretleri sayesinde net olarak görülebiliyor. Uşak’ı geri dönüşüm sektöründe bu derece ilerlemiş olarak görmek bizi mutlu etti ve şaşırttı.” dedi. Toplantı ve organizasyon için Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür eden VARIR, uygulamadaki aksaklıkların çözülmesi konusunda çalışmalar yapacaklarını belirtti.

 

Geri dönüşüm sektörünün ülkeye katkısının bu kadar yüksek olacağını ve sektörde bu kadar yüksek paya sahip olduğunu yerinde görünce anladıklarını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Tuğba DİNÇBAŞ, tekstil geri dönüşünün ulusal geri dönüşüm strateji belgesine alınması konusunda destek vereceklerini belirtti.

 

Toplantı sonunda tekstil geri dönüşümü ile ilgili lobi faaliyetlerinin devam edeceğini belirten UTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa KUVVET, bakanlık düzeyindeki girişimlerinin süreceğini belirtti.

 

YORUM YAZBENZER HABERLER