UŞAK 26°C
Açık

UŞAK ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI YÜKSEK ÖĞRENİM KRUMU OLMA YOLUNDApost_views_couzd Görüntüleme

kategorisinde, 10 Nisan 2015 - 19:28 tarihinde yayınlandı

REKTÖR

Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Türkiye’deki üniversitelerin eğitim kalitesinin her geçen yıl arttığını, özellikle Anadolu’da kurulan üniversitelerin son yıllarda hızlı bir gelişim gösterdiğini söyledi.

Üniversitelerin bilimin üretildiği ve yayıldığı kurumlar olmasının yanı sıra ülkeler arasında köprüler kurarak iş birliğini ve kültürel kaynaşmayı sağladığını kaydeden Çelik, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için üniversitelere önemli görevler düştüğünü, önlerine yeni hedefler koyduklarını dile getirdi.

– Rektör Prof. Dr. Çelik: “Uşak Üniversitesi’nde 98 ülkeden 1993 öğrenci öğrenim görüyor. Önümüzdeki beş yılda Türkiye’de en fazla yabancı öğrenciye eğitim veren ilk üç üniversite arasına girmeyi hedefliyoruz”-

Uşak Üniversitesi’nin de rekabetçi, girişimci, yenilikçi, tercih edilen ve kaliteye önem veren uluslararası bir konuma gelmesi amacıyla projeler ürettiklerini, hayata geçirdiklerini ifade eden Rektör Çelik, 2014-2105 döneminde 98 ülkeden 1993 öğrencinin eğitim gördüğü üniversitelerinin, beş yıl içerisinde Türkiye’de en fazla yabancı öğrenciye eğitim veren ilk üç üniversitesi arasına girmesini hedeflediklerini vurguladı.

Rektör Çelik, geçen yıl YÖK tarafından Uşak Üniversitesi’ne tanınan 2 bin 9 kişilik yabancı öğrenci kontenjana 7 bin 345 başvuru yapıldığına dikkat çekerek tercih edilen üniversite olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Çeşitli dillerinde hazırlattıkları kataloglara üniversiteye nitelikli öğrenci çekmeyi başardıklarını bildiren Rektör Çelik uluslararası yükseköğrenim kurumu olma hedefiyle 21 dilde üniversiteyi tanıtıcı katalog hazırlattıklarını söyledi. Rektör Çelik açıklamasında şunları kaydetti: “Türkçe dahil 21 dilde katalog hazırlattık. Bu katalogları üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerimiz, Dışişleri Bakanlığımız, elçiliklerimiz, konsolosluklarımız, TİKA, Yunus Emre Enstitülerimiz ve uluslararası fuarlarda dağıtarak üniversitemize yabancı uyruklu öğrenci çekmeyi hedefliyoruz. Her zaman önümüze daha büyük hedefler koymalıyız. Üniversitelerimiz her türlü imkana sahip. Türkiye artık geçmişteki çatışma ortamını geride bıraktı. Sadece önümüze bakmalı, hükümetimizin koyduğu hedefler doğrultusunda gelişmeyi, çağdaşlaşmayı ilke edinmeliyiz.”

-Rektör Çelik: “Bugüne kadar önümüze koyduğumuz hedeflerin büyük çoğunluğunu gerçekleştirdik. Ancak daha yapacak çok işimiz olduğunu biliyoruz. Eğitimde kalite çıtasını daha yukarılara taşıyacağız.”-

Uşak Üniversitesinde fiziki yapılaşmanın yüzde 90 oranında tamamlandığını, güçlü bir akademik kadroya sahip olduklarını, gerek nicelik gerekse nitelik olarak gözle görülebilir, ses getiren ve dikkati çeken bir konuma ulaştıklarını aktaran Rektör Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Halen 11 fakülte, 3 yüksek okul, 11 meslek yüksek okulu, 3 enstitü, 21 araştırma ve geliştirme merkezinde 589 akademik personelle 22 bin öğrenciye eğitim veriyoruz. Bugüne kadar önümüze koyduğumuz hedeflerin büyük çoğunluğunu gerçekleştirdik. Ancak daha yapacak çok işimiz olduğunu biliyoruz. Eğitimde kalite çıtasını daha yukarılara taşıyacağız. Daha çok bilimsel proje üretmek istiyoruz. Tıp Fakültesi’nin eklenmesiyle daha büyük ve güçlü bir üniversite olacağız. Alanındaki nitelikli öğretim elemanlarının üniversitemize kazandırılması ve öğretim üyesine düşen öğrenci sayısı açısından uluslararası standartları yakalayacağız. Daha çok bilimsel proje üretmek istiyoruz. TÜBİTAK, DPT, AB projeleri ve yayın sayıları açısından yeni kurulan üniversiteler arasında ilk 3’e gireceğiz.”

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER