UŞAK 21°C
Mevzi Sağanak

UŞAK ÜNİVERSİTESİ UŞAK BARIŞA BAKIYOR KONFERANSIpost_views_covjq Görüntüleme

kategorisinde, 24 Aralık 2014 - 15:50 tarihinde yayınlandı

KONFERANS,

Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde gerçekleşen konferansa Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Dalkıran, Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Uludağ, AK Parti İl Başkanı Basri Yıldırım, Ak Parti Uşak İl Kadın Kolları üyeleri, davetliler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.Konferansın açış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Uşak Üniversitesi olarak, kalıcı barışın ve sürdürülebilir kalkınmanın öncelikle huzur ve güven ortamının tesisi ve istikrarın sağlanmasıyla mümkün olacağına inandıklarını söyleyerek konferansa katkı veren herkese teşekkür etti.
Türkiye’de üniversitelerin 150 yıllık bir geçmişi olduğunu belirten Rektör Çelik “ 150 yıllık bir tecrübemiz var. 19. Yüzyıldan itibaren gelişen teknoloji ile birlikte üniversitelerimiz teknoloji alt yapıyı esas aldı. Bu yüzden de Fen Bilimlerine önem verdik. Bütün yatırımları ve kaynakları bu yönde kullandık. Elbette belli bir bilgi birikimine ulaştık. Öte yandan sosyal bilimlere az önem verdik. Geçmişte sosyal sorunların çözümüne genellikle militarist bir gözlükle baktık. Bu nedense bir alışkanlık oldu. Demokratik yapılanmayı tamamlayamamakla birlikte sivil toplum da, aileler de çocuklarının doktor, mühendis olması anlayışındaydı. Sosyolog olsun, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler okusun hayali ya da anlayışı yoktu. Ülke olarak geçmişte sosyal bilimlere kaynak aktarılmadı. TÜBİTAK son on yıldır sosyal bilimler ile ilgili projelere fon aktarıyor. Dönüp baktığımızda bir asrı aşan bir süredir ülkemizde, orta doğuda ve İslam dünyasında çalkantılar yaşanıyor. Bu yaşanan sorunlara bir sosyal bilimci gözüyle bakmak gerekir. Maddi ve manevi kayıplara yol açan sorunlara üniversite olarak kalıcı çözümler bulmaya yönelik faaliyetler yapmaya çalışıyor, çorbada bizim de tuzumuz olsun istiyoruz. Bugün burada konuşmacı olarak yer alan değerli misafirlerimize, etkinliğin düzenlenmesinde katkıları olan AK Kumaş tekstilden Özlem Akkaya’ya teşekkür ediyorum.”dedi.
Konferansa konuşmacı olarak katılan Milliyet Gazetesi Yazarı Nagehan Alçı, Türkiye Gazetesi Yazarı Ceren Kenar, Cengiz Alğan ile Fırat Erez, çözüm sürecinin dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüşlerini dile getirdi.
Konferans sonunda soruları yanıtlayan Milliyet Gazetesi Yazarı Nagehan Alçı, Türkiye Gazetesi Yazarı Ceren Kenar, Barışa Bak Sözcüsü Cengiz Alğan ile fotoğraf sanatçısı Fırat Erez’e teşekkür eden Rektör Çelik plaket verdi.

YORUM YAZBENZER HABERLER