UŞAK 27°C
Parçalı Bulutlu

UŞAK ÜNİVERSİTESİNDEN ENGELLİ ÖĞRENCİLERE YÖNELİK ÇALIŞMApost_views_couzn Görüntüleme

kategorisinde, 17 Kasım 2014 - 16:15 tarihinde yayınlandı

üniv

UŞAK ÜNİVERSİTESİNDEN ENGELLERİ KALDIRACAK BİR ADIM DAHA 
Uşak Üniversitesi engelli öğrencilerine yönelik yaptığı çalışmalar ve geliştirdiği projelerle  engelli öğrencilerin daha rahat ortamlarda öğretim  görmesi için çalışmalarına devam ediyor.
Son olarak  Akdeniz Üniversitesi Engelli Destek Birimi ve Merkez Kütüphane Görme Engelliler Birimi ile Kastamonu Üniversitesi Engelsiz Uygulama ve Koordinasyon Merkezi tarafından oluşturulan “Görme Engelli Kütüphaneleri Ortak Platformu”na (GEKOP) katıldı. Platform, Türkiye’deki görme engelli kullanıcılara internet aracılığıyla bilgi kaynaklarını sesli ve dijital olarak sunmayı amaçlıyor. 15 bin kitabın bulunduğu Platform hiçbir ticari amaç gütmeden sadece görme engelli bireyler için elektronik kaynak üretiyor.
Uşak Üniversitesi Engelli Birimi Koordinatörü Türkan Batur Uşak Üniversitesi olarak daha önceden de engelli öğrencilere yönelik yaptıkları çalışmalar  yaptıklarını belirterek  Görme Engelli Ortak Elektronik Kütüphanesi Projesi yani GEKOP, görme engelli bireylerin elektronik kaynak ihtiyacını gidermek amacıyla hazırlanmıştır. Uşak Üniversitesi Engelli Birimi olarak biz de 3 yıldır görme engelli öğrencilerimizin kitaplarını veya ders notlarını talep ettikleri biçimde elektronik kaynak haline dönüştürüyoruz.  GEKOP’a üye olarak lokalde yaptığımız işi Türkiye genelindeki görme engellilere Uşak Üniversitesi başlığı ile yaymak istedik. Aynı zamanda bizim öğrencilerimizi de GEKOP’a üye yaparak kaynak ihtiyaçlarını büyük oranda karşılamak istedik. Bu sebeple karşılıklı iş birliğine giderek Kastamonu Üniversitesiyle ”Ortak Elektronik Kaynak Paylaşımı” adılı  protokolü  imzaladık dedi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik Uşak Üniversitesi olarak engelli öğrencilerimize yönelik pozitif ayrımcılığın devam ettiğini belirtti. Rektör Prof. Dr. Sait Çelik  ”Amacımız  üniversitemizde eğitim gören engelli öğrencilerimizin öğrenim hayatlarını kolaylaştırabilmek için gerekli tedbirleri alıp, bu yönde çalışmalar düzenleyerek öğrencilerimize hizmet vermektedir. Üniversitemizi yapılandırırken bunu hiç bir zaman göz ardı etmiyoruz. Özellikle fiziksel yapılanmamızı tamamen bu doğrultuda yapıyoruz. Gerek peyzaj çalışmalarımızda gerekse binalarımızın mimarisinde engelli öğrencilerimizin yaşam kalitesini artıracak öğrenim hayatlarını kolaylaştıracak şekilde yapılanıyoruz. ”  Bunun yanı sıra bu tarz protokoller ve yaptığımız çalışmalarla engelli öğrencilerimizin bilgiye erişimini kolaylaştırdıklarını belirten Çelik engelli öğrencilerimize yönelik pozitif ayrımcılığımız devam edecektir diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM YAZBENZER HABERLER