UŞAK 23°C
Az Bulutlu

Uşak’ta Dünya İlk Yardım Gününde Eğitim Çadırı Kuruldupost_views_covbp Görüntüleme

kategorisinde, 15 Eylül 2014 - 8:45 tarihinde yayınlandı

Kazalar ve ani hastalık durumunda tıbbi yardım gelinceye kadar yapılabilecek ilk yardım uygulamaları hakkında toplumun bilgilendirilmesi, toplumda ilk yardım eğitimlerine yönelik duyarlılık oluşturulması, toplum bireylerine herkesin yaşam kurtarmak amacıyla ilk yardım öğrenmek ve uygulamak için yeterli kapasiteye sahip olduğu bilincinin kazandırılması, ilk yardım konusuna yerel otoriteler ile basının ilgi ve desteğinin çekilmesi, “İlk Yardım Gönüllüsü” sayısının artırılması gibi amaçlarla, Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonunca belirlenen esaslar doğrultusunda, 2001 yılından beri her yıl 100’ü aşkın ülkede Ulusal Dernekler tarafından Eylül ayının ikinci Cumartesi günü ilk yardım haftası olarak kutlanmaktadır.

ilk yardım 
Ülkemizde ve dünya ülkelerinde trafik kazaları, afet ve acil durumlar nedeniyle her yıl yüzlerce kişi hayatını kaybetmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün çalışmalarına göre küresel düzeyde ölümlerin % 90’ı yaralanmalardan dolayı meydana gelmektedir. Dünyada her 5 saniyede 1 kişi yaralanma sonucu yaşamanı yitirmekte ve her gün 2.000 den fazla aile önlenebilir kazalar yüzünden çocuklarını kaybetmektedir. Çeşitli bilimsel çalışmalar; acil durumlarda olay yerindeki yaralılar orada bulunan kişilere ya da profesyonel ekipler tarafından kurtarılabilmektedir. Afet sonrası ilkyardım %90 oranında afet bölgesindeki kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle; ilkyardım, afet sonrası insanların yaşamlarının kurtarılması bakımından çok önemlidir. Acil durumlarda hayat kurtarma zinciri için ilk adım, ilkyardım uygulamaktır.
Hastalanma, yaralanma durumlarında ortaya çıkan kalıcı sakatlık ya da ölümlerin en önemli nedeni olay yerinde anında ve doğru müdahaleyi yapabilecek ilkyardımcılar olmamasıdır. İlkyardım eğitimi almış kişilerin doğru müdahaleyi zamanında yapması hayat kurtarıcı olacaktır.
Uşak İli Kamu Hastaneler Birliğinin Dünya İlk Yardım Günü için 2014 yılı teması olarak “ İNSANLIK İÇİN İLK YARDIM” sloganı ile farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır. Ülkemizde afet ve acil durumlar karşısında meydana gelen can ve mal kaybının azaltılması, her aileden en az bir kişinin ilkyardım eğitimi alması ve belki de en önemlisi ilkyardım bilinçlendirme kültürünün toplumda oluşturulması ile mümkün olabilecektir.
Uşak Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Yalçın ATLI konuyla ilgili bilgi verdi:
Eğitim Birimi tarafından ATA PARK’ ta 13 Eylül 2014 Cumartesi günü saat 17;00 de İlk Yardım çadırı kurulacak olup gün boyunca halka slayt şeklinde İlkyardım sunumları, çocuklara ilkyardımla ilgili çizgi filimler izlettirilecek mankenler üzerinde doktor ve sağlık personeli eşliğinde temel yaşam desteği, yanıklar, uzuv kopmaları, boğulmalar, zehirlenmeler ve yaralanmalarda yapılması gereken ilk müdahalelerini canlandırarak simülasyon gösterileri, kurulan stantlarda eğitim hemşireleri tarafından halka ilk yardım ile ilgili bilgiler verilecek, üzerinde ilk yardım mesajları verilen afişler, el broşürleri, el kitapçıkları, balonlar dağıtılacak. Gün boyunca Koruma – Bildirme – Kurtarma gibi temel ilk yardım konuları işlenerek, ilk yardımın önemi anlatılacak. 11 EYLÜL Perşembe günü Uşak Devlet Hastanesi Kazım Küçük Kreşindeki çocuklarımıza, 12 Eylül Cuma Günü Uşak Mehmetçik İ.Ö.O. İle Eşe Halil Erdoğdu İ.Ö.O. da hazırlanan çizgi film ilk yardım sunusu izlettirilecek ve balon dağıtılarak çocuklarımızın ilk yardım konusunda bilgilendirilme eğitimi yapılacaktır.
Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Eğitim Biriminde görevli Eğitim hemşiresi Sevilay ÇİFTÇİ ve Ayşe AKAR tarafından çalışanlarımıza acil durumlarda hayat kurtarmak, çalışanlarımızda farkındalık oluşturmak ve ilk yardımcı yetiştirmek amacıyla 15 günde bir “İlk Yardım ve Temel Yaşam Desteği” konulu eğitimlerimiz verilmektedir. Eğitimcilerimiz tarafından eğitimlerimiz uygulamalı olarak 15 kişilik gruplar halinde yapılmaktadır.
Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olarak hedefimiz; etkinlikler ve eğitimler ile halkımıza ve çalışanlarımıza ulaşarak acil durumlar da hayat kurtarmak, toplumda farkındalık oluşturmak ve ilkyardımcı yetiştirerek ve halkımıza daha bilinçli ve kaliteli sağlık hizmeti sunmaya devam etmektir.

YORUM YAZBENZER HABERLER