UŞAK 26°C
Açık

USRİUM PROJESİ TANITIM TOPLANTISIpost_views_covct Görüntüleme

kategorisinde, 26 Ocak 2015 - 22:06 tarihinde yayınlandı

USRİUM

Uşak Belediyesi, Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) ve Uşaklılar Eğitim ve Kültür Vakfı ortaklığında hazırlanan Uşak’ta Sosyal Riski İzleme, Önleme Uyumu Sağlama Merkezi Fizibilitesi (USRİUM ) Projesi tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda Konuşma yapan Belediye Başkanı Nurullah Cahan, “Proje ile durum tespiti yaparak sosyal doku üzerinde çalışmalar yapacağız. Projemiz kentimizin kazanımlarını arttıracak bir sosyal sorumluluk projesidir” dedi.

  USRİUM Projesi tanıtım toplantısı Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan etkinlikle tanıtıldı. Tanıtım Toplantısına Belediye Başkanı Nurullah Cahan’ın yanı sıra, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Sait Çelik, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar,  Belediye Başkan Yardımcısı Erol Korkmaz,  projeye destek olan kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
  VATANDAŞLAR İLE YÜZ YÜZE GÖRÜŞÜLDÜ
  Uşak’ta birçok kurumun işbirliği ile önemli bir projeye imza atıldığını ifade eden Belediye Başkanı Nurullah Cahan, bu nedenle titiz bir çalışma yürüttüklerini aktardı. Proje kapsamında birçok vatandaş ile görüşüldüğüne işaret eden Cahan, “ Görevli arkadaşlarımız vatandaşlarımız ile teker teker görüştü.  Yardım kabul edecek yaklaşık bin 700 hane ile birebir konuşuldu. 5 bin vatandaşımızın maddi durumu yaşı, eğitim durumu, ekonomik durumu, engel durumu sosyal durumu bilgisayar ortamına aktarılarak veriler oluşturuldu” dedi.
  YARDIMLAR ADALETLİ DAĞITILACAK
  Kentte yapılan bütün yardımların adaletli bir şekilde dağıtılmasında da projenin etkisinin büyük olacağını dile getiren Cahan, “Yardımların tek elden dağıtılması yardıma muhtaç ailelerimize daha adaletli şekilde ulaşmamıza neden olacaktır” şeklinde konuştu. Cahan, ”Uşak’ta çeşitli kuruluşlar zor durumda olan vatandaşlarımıza destekler vermektedir. Kurumumuzda sosyal belediyeciliğin gereği yardımlar yapmaktadır. Burada istediğimiz durum tespiti yaparak bütün mahallelerde ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmektir. Projemiz ile yardımları tek elden yöneterek adaletli bir dağıtım sağlayacağız” ifadesini kullandı.
  SOSYAL YARALARA PARMAK BASILACAK
  Dağılmak üzere olan ve dağılan ailelere verilecek destekten madde bağımlılığına, geleceğe kaygı ile bakan bireylerden intihar eğilime kadar birçok veri için bilimsel bir çalışma yapma imkanına proje ile kavuşacaklarına dikkat çeken Cahan, “Ailelerde boşanmak üzere olan, boşanan ve bu nedenle zor durumda olan vatandaşlarımıza da destek vermek niyetindeyiz. Geleceğe korku ile bakan ve geleceğinden kaygı duyan vatandaşlarımızı da proje kapsamında takip edeceğiz.  Projemiz gençlerimizin madde bağımlılığı gibi kötü alışkanlıların önlenmesinde bütün kurumların iş birliği içinde çalışmasına vesile olacak.  Son zamanlarda ilimizde yaşanan intihar olaylarında da sorunun köküne inmemize projemiz katkı sağlayacak” diyerek projenin farklı bir sosyal yönüne de değindi.
  SOSYAL BELEDİYECİLİK GEREĞİ
  USRİUM Projesi’nin sosyal belediyeciliği de bir gereği olduğunu değinen Cahan sözlerini şöyle tamamladı: “Sosyal belediyeciliğin gereklerini yerine getirirken bilimsel veriler ile çalışmak kentimiz adına son derece etkili olacaktır.  İstiyoruz ki insanlarımıza çare olalım. İstiyoruz ki insanlarımızın sorunu kalmasın. Sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed (SAV)’nin de dediği gibi ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir” sözü tam manası ile projemizde vücut bulacak”
  TÜM MAHALLELERDE UYGULANACAK
  Proje hakkında bilgi veren Proje Yöneticisi ve Belediye Başkan Yardımcısı Erol Korkmaz, “Uşak için böyle bir projenin ihtiyacı olduğu noktasında yardımlarda yapılan suistimalden kanaat getirdik. gelir seviyesi iyi olan vatandaşlarımızın bile yardım içinde bize istekte bulunduğunu gördük. Kentimizde gerçekten yarduma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ulaşmak ve bölgelerin istekleri doğrultusunda harita çıkarmak için projemize hazırladık. Projenin iki ilde daha uygulandığını gördük. Biz bu projeleri daha da geliştirdik. İlk olarak Dikilitaş Mahallesi’nde veri oluşturduk ve tek bir tuşa basarak vatandaşlarımıza ulaşabilecek duruma geldik. Örnek mahallemizin ardından diğer mahallelerimizde de çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor” dedi.

YORUM YAZBENZER HABERLER