UŞAK 26°C
Açık

VALİ OKUR’UN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJIpost_views_couzl Görüntüleme

kategorisinde, 03 Aralık 2015 - 11:33 tarihinde yayınlandı
VALi_OKURUN_3_ARALIK_DuNYA_ENGELLiLER_GuNu_MESAJI

İnsanoğlunun kimisi doğuştan, kimisi sonradan beliren bedensel ve ruhsal kusurları engellilik olarak karşımıza çıkmakta, bu hal bazı insanlarımızın hayatını sürdürmesinde ciddi sıkıntılara yol açmaktadır. Ülkemizde, yaklaşık her 10 kişiden 1 kişi çeşitli oranlarda engellilik durumunu yaşamakta, engellisi olan ailelerle birlikte kayda değer bir sayıya ulaşan bu kesimin varlığı toplumumuzun tamamını ilgilendiren bir konu olarak önümüzde durmaktadır.

Bununla birlikte sevindirici olan, dünyanın ileri ülkeleri düzeyinde, engeli bir ömür boyu devam eden vatandaşlarımızın durumlarına uygun verilecek hizmetin sunum şekli, kapsamı, maliyeti ve sürekliliğiyle bir devlet politikası halinde uygulanmaya başlanması; son yıllarda, engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmelerini, işgücüne katılmalarını, huzur ve refahlarının artırılmasına yönelik önemli çalışmaların yapılmasıdır.

Devletimizin engelli vatandaşlarımıza bakış açısı son 10 yılda köklü bir değişikliğe uğramış, hükümetlerimizin uygulamaya başladığı yeni politikalarla evde bakım ücreti, çalışamayacak durumda bulunan veya iş bulamayan engelli vatandaşlarımıza bağlanan aylıkların dikkate değer bir düzeye yükseltilmesi sağlanmıştır. Özel eğitime muhtaç engellilerin eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden bedelsiz faydalanmaları temin edilmiş, kendi namına çalışan engellilere ve bakıma muhtaç engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik imkânı tanınmıştır.

Engellilerimizin kendine olan güvenlerinin sağlanması, üretim ve hizmetleriyle ailelerini ve topluma faydalı olabilmeleri amacıyla bu vatandaşlarımızın kamuda ve özel sektörde istihdamları yönünde çeşitli teşvikler uygulanmıştır. EKPSS ile bir ilki gerçekleştirerek engellilerin memuriyete alınmalarında merkezi sınav sistemi uygulamaya konulmuştur.

Engelli vatandaşlarımızın hizmet aldığı kurumlarımız yeniden yapılandırılırken; sosyal devlet anlayışı çerçevesinde toplu taşımadan ücretsiz faydalanma, vergi indirimi uygulamaları ve kapsamı her geçen gün daha da genişleyen alan ve konularda engelli vatandaşımızın beklentilerine cevap verecek, insan onuruna yakışır bir hizmet anlayışının yerleşmesi sağlanmıştır.

Sosyal devlet anlayışının tezahürü olarak toplumumuzda kabul gören ve yerleşen hükümetimizin engelli vatandaşlarımızın neredeyse tamamını kapsayan politikalarının en verimli şekilde uygulanmasını ilimizde de Uşak Valiliği olarak yürütmeye devam edeceğiz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle toplumsal duyarlılığın yükseltilmesi ve engellerin kaldırılması yönünde yaygın bir işbirliğinin geliştirilmesi temennisiyle; engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir yaşam diliyor, tüm vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi sunuyorum.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER