UŞAK 21°C
Mevzi Sağanak

VALİ SEDDAR YAVUZ UN 23 NİSAN MESAJIpost_views_couxv Görüntüleme

kategorisinde, 22 Nisan 2015 - 17:34 tarihinde yayınlandı

AAA

Milli iradenin tecelli ettiği, bağımsızlığımızın sembolü Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 95. yıldönümünü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük bir gurur ve kıvançla kutladığımız bu güzel günde tüm vatandaşlarımızın ve yarının büyükleri çocuklarımızın sevincini ve coşkusunu paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.

 

Kıymetli vatandaşlarım,

23 Nisan 1920 tarihinde açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi, milli mücadelenin yönünü belirleyerek topyekûn bir savunmayı öngörmüş, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde peş peşe kazanılan zaferlerle 20. yüzyılın başında emperyalist güçlerin, asker ve silahlarına güvenip coğrafyamızı şekillendirme arzuları bir hayalden öteye geçememiştir.
Milli mücadelenin sonunda aziz şehitlerimiz ve gazilerimizin kahramanlıklarıyla elde edilen zaferin ardından, bağımsızlık mücadelesini Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurarak taçlandıran Mustafa Kemal Atatürk, yeni devletin temellerini bu yüce Meclisin çatısı altında, halkın iradesini hakim kılarak atmıştır. Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu ilkesiyle demokrasinin ve bağımsızlığın sembolü haline gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi bugüne kadar demokrasinin yerleşmesine, milletin birlik ve beraberliğine, devletimizin daha güçlü olmasına yönelik kararlar almıştır. Bu kutsal çatı altında yürütülen demokrasi mücadelesinden de hep milletimiz kazançlı çıkmıştır.
95 yıldan bu yana dünyada yaşanan savaşların ve ekonomik krizlerin, izlenen siyasi ve ekonomik politikalarla ülkemizin zarar görmeden atlatılması, milletimizin birlik ve beraberliğini koruyabilmesi Türkiye Büyük Millet Meclisimizin büyüklüğünün önemli bir göstergesidir.
Sevgili çocuklar,
Sizler gurur duyulacak bir geçmişe sahip asil bir milletin, köklü ve büyük bir medeniyetin evlatlarısınız. Bu büyük emanet sizin omuzlarınızda gelecek nesillere taşınacaktır. Siz değerli çocuklarımızın çocukluklarını doyasıya yaşamalarının yanında, şanlı tarihimizi en iyi şekilde bilmeleri, yarınlara da en iyi şekilde hazırlanabilmeleri için başta eğitim kurumlarımız olmak üzere hepimiz hassasiyetimizi korumaktayız.
Bu vesileyle, Mustafa Kemal Atatürk ve kurtuluş mücadelesinin aziz şehitlerini, kahraman gazilerimizi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurucu üyelerini minnet, şükran ve saygıyla anıyor, çocuklarımızın ve tüm milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER