UŞAK 23°C
Az Bulutlu

VALİ SEDDAR YAVUZ UN İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE M. AKİF ERSOY U ANMA GÜNÜ MESAJIpost_views_couzv Görüntüleme

kategorisinde, 12 Mart 2015 - 8:49 tarihinde yayınlandı

V

Aziz Türk Milletinin yeniden dirilişi olan Kurtuluş Savaşı’nın sonunda Milli Şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan, kahramanlık ve bağımsızlığımızın destanı olan İstiklal Marşı milletimizin asil duygularını; milli mücadele ruhunu, vatan sevgisi ve istiklal aşkını en veciz şekilde ifade etmektedir.

Bundan 94 yıl önce Milli Marşımız olarak kabul edilen ve her mısrasındaki manayı tüm canlılığıyla korumaya devam eden İstiklal Marşımız özünde Türk Milletini ilelebet ayakta tutacak dinamikleri ihtiva etmektedir.
Azim, inanç ve büyük fedakârlıklarla yürütülen istiklal mücadelemiz, Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yüreğinden ve kaleminden çıkan muhteşem mısralarla ebedileşmiştir. İstiklal Marşı, yazıldığı dönemin şartlarıyla ele alındığında bir şiirden çok öte, bir inanç ve azmin bildirisidir. Bu marş, milli birlik ve beraberlik duygularımızı en güzel biçimiyle vurgulaması yönüyle aziz milletimizin kendini bulduğu ortak bir metin hüviyetini de taşımaktadır.
“Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak…”
diye başlayan ve
“..Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklâl!”
Dizeleriyle sona eren Milli Marşımız TBMM’nde kabulü sırasında tekrar tekrar okunurken yaşanan heyecanı şimdi de hissedebilmeli, yeni nesillere de o inanç ve kararlığa ilişkin hissiyatı benimsetmeliyiz. Böylelikle, aziz milletimiz kendisine armağan edilen bu eşsiz marşın her bir kıtasını, her bir dizesini kalbinin derinliklerinde hissetmeyi sürdürecek; mısralarda yer alan ortak idealleri, ortak duygu birliğini muhafaza edecektir.
İstiklal Marşımızın Kabulünün 94. Yıl Dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, bu büyük eseri aziz milletimize armağan eden Türkiye Büyük Millet Meclisimizin bütün üyelerini, Çanakkale ve İstiklal Savaşımızın şehit ve gazilerini, saygıyla, rahmetle, şükranla yad ediyorum.

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER