UŞAK 21°C
Mevzi Sağanak

ZAFER KALKINMA AJANSININ PLANI ONAYLANDIpost_views_couzo Görüntüleme

kategorisinde, 13 Şubat 2015 - 20:09 tarihinde yayınlandı

ZEKA

Zefer Kalkınma Ajansı (ZEKA) TR33 Bölgesi 2014-2023 Bölge Planı’nın Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu tarafından onaylandığı bildirildi.

ZEKA’dan yapılan açıklamada, Bölge Planı’nda, Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerinden oluşan TR33 Bölgesi’nde 2023 hedeflerine ulaşılması için uygulanması gereken temel politikaların belirlendiği ifade edildi.
Açıklamada, “Politikalar belirlenirken, Planda yer alacak kararların gerek paydaşların öneri ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmesi gerek gerçekleştirilen analiz, ulusal politika ve karar vericilerin eğilimleriyle uyumlu olması adına etkin bir katılımcılık süreci izlenmiş ve yönetişim modeli esas alınmıştır. Bölge Planında, TR33 Bölgesindeki sosyo-ekonomik yapı ve mekânsal oluşum incelenerek mevcut durum ortaya konulmuş; Bölgenin geleceğine yön verecek stratejilerin ve kararların temeli oluşturulmuştur.Ajans personelinin ve Bölge paydaşlarının büyük emek verdiği TR33 Bölgesi 2014-2023 Bölge Planı, Sayın Başbakanımız başkanlığında toplanan ve Kalkınma Bakanı; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı; Çevre ve Şehircilik Bakanı; Ekonomi Bakanı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı; İçişleri Bakanı; Kültür ve Turizm Bakanı; Maliye Bakanı; Orman ve Su İşleri Bakanı; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ile ekonomik konularda genel koordinasyondan sorumlu Başbakan Yardımcısı’ndan oluşan Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu tarafından 30 Aralık 2014 tarihinde onaylanmıştır. TR33 Bölgesi 2014-2023 Bölge Planı, TR33 Bölgesinin kalkınması için yol haritası olacaktır. Bu kapsamda, Bölgenin cazibe merkezi haline gelmesine katkı sağlayarak uluslararası ve bölge dışı yatırımların bölgeye kazandırılmasını hızlandıracaktır. Plan, Bölge içi yatırımlarda kaldıraç etkisi yaratacak ve Zafer Kalkınma Ajansı tarafından verilecek mali desteklerin kapsamını da şekillendirecek; ayrıca, Bölgedeki kamu yatırımlarının yönlendirilmesinde aktif rol oynayacaktır. Öte yandan, Bölge Planı, kentsel büyümeyi tanzim eden çevre düzeni planlarının çerçevesini ortaya koyacaktır. Bölgenin Avrupa Birliği kaynaklarından faydalanmasında temel kılavuz niteliğinde olacak Bölge Planı ile, orta ve uzun vadede bölgesel operasyonel programların hazırlanması ve hayata geçirilmesi ivme kazanacaktır” denildi.

YORUM YAZBENZER HABERLER